W Zamku w Dębnie odbyły się Wiosenne Spotkania przy Kawie

Muzeum Zamek w Dębnie od 2000 roku realizuje z coraz większym powodzeniem cykliczne spotkania inspirowane czterema porami roku, którym towarzyszą różne zdarzenia kulturalne: koncerty, wernisaże, pokazy, spektakle i spotkania z ciekawymi autorami promującymi swoją twórczość.

Wiosenne Spotkania przy Kawie odbyły się 26 kwietnia i były poświęcone promowaniu i przybliżaniu kultury francuskiej.

W pierwszej części wieczoru wystąpił Oktet  Wiolonczelowy z Besancon pod dyrekcją Emmanuela Boulangera,

Następnym punktem programu było otwarcie wystawy malarskiej Anny Kropiowskiej noszącej  tytuł:  „Miejsca niezwykłe – Bretania”.

Anna Kropiowska urodziła się w Tarnowie, w tym mieście ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych i tutaj kształtowała swoją wrażliwość artystyczną, kontynuując później dalszą edukację w tym kierunku na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Zbysława Maciejewskiego, a następnie w latach 1998 – 2002 na Wydziale Malarstwa w Ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts w Paryżu. Z tym miastem związała swoje dalsze życie na niemal 15 lat. W tym czasie brała udział w licznych plenerach i wystawach wyjeżdżając m.in. na południe Francji, do Giverny, do Bretanii, kilkakrotnie organizowała swoje wystawy także w Polsce (m.in. w Tarnowie, Krakowie i Katowicach), oraz w Brukseli w Polskim Konsulacie podczas Dni Kultury Polskiej. Twórczość artystyczna Anny Kropiowskiej to w dużej mierze jej ulubiona tematyka pejzażowa z wpisaną w nią architekturą, którą z dużą kolorystyczną wrażliwością utrwala stosując najczęściej akryl, pastel, akwarelę i olej. Motywy pejzażowe, fragmenty florystyczne są także tematem jej ogromnych realizacji tzw. murali, które z wielkim powodzeniem realizowała przez kilka lat we Francji, głównie w Paryżu, gdzie na trwale wpisały się w panoramę tego miasta. Od kilku lat miejscem bliskim jej sercu stał się północny region Francji – Bretania, w której spędzała niemal każdą wolną chwilę by odpocząć i zwolnić nieco tempo, jakie wymuszało życie w paryskiej metropolii. Region ten jest niezwykle urzekający i ciekawy, ma bogatą historię, kulturę, sztukę i obyczaje – często bardzo podobne do naszych polskich. „Jest tam jakaś niezwykła magia, która działa w niewyjaśniony sposób, która przyciąga i sprawia, że chce się tam wracać” – często tak o Bretanii mówiła Anna Kropiowska. Jak wielka jest to siła i magia, mogła się o tym przekonać w ostatnim czasie, kiedy podjęła decyzję o zamieszkaniu właśnie w Bretanii. Na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci w Bretanii powstało szereg znaczących dla polskiej historii i historii sztuki dzieł. Powstają one także współcześnie dlatego warto pokazując je przybliżać polskiemu społeczeństwu piękno i bogactwo tego regionu.

Na wystawie „Miejsca niezwykłe – Bretania” prezentujemy około 50 prac Anny Kropiowskiej. Obok obrazów będą także rysunki pokazujące życie codzienne współczesnych Bretończyków, ich pracę, odpoczynek, przywiązanie do tradycji przejawiające się m. in. w noszeniu z wielkim szacunkiem i pietyzmem strojów regionalnych. Prace te są owocem ogromnej wrażliwości Autorki, która w ten sposób oddaje i przybliża klimat duchowy i kulturowy tego regionu.

Podczas Wiosennych Spotkań przy Kawie gościliśmy Oktet Wiolonczelowy z Besancon z koncertem, na którego repertuar złożyły się utwory takich klasyków jak: m.in.  Mozart, Brahms, Haendel, Offenbach, Vivaldi , których transkrypcji  na osiem  głosów wiolonczeli dokonał  Emmanuel Boulanger - profesor Szkoły Muzycznej w Besancon. W skład tego zespołu wchodzą najbardziej doświadczeni uczniowie i absolwenci, skupieni wokół profesora.

wysłuchamy także koncertu w wykonaniu muzycznego Oktetu Wiolonczelowego z Besancon.Octuor de violoncelles de Besancon - Oktet wiolonczelowy z Besancon powstał przed sześciu laty z inicjatywy Emmanuela Boulanger - profesora w Szkole Muzycznej w Besançon (Conservatoire à Rayonnement Régional de Besançon). W skład tego zespołu wchodzą najbardziej doświadczeni uczniowie i absolwenci tej Szkoły Muzycznej wraz z ich profesorem, który dokonuje transkrypcji wszystkich granych utworów na osiem wiolonczel. Zespół koncertuje regularnie w Besancon oraz w innych miastach Francji jak również za granicą.

W skład zespołu wchodzą:
Anaïs DULCHE
Lison SCHERRER
Aniela CORNET
Robin KOWALSKI
Lyce RODRIGUEZ
Juliette HUBERT
Constance CUCHE
Emmanuel BOULANGER

Emmanuel BOULANGER - wiolonczelista, pedagog, kompozytor.Emmanuel BOULANGER został przyjęty do CNSMD Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu (Państwowe Konserwatorium Muzyki i Tańca w Paryżu) w czternastym roku życia do klasy wiolonczeli. Umiejętność gry na wiolonczeli kształcił również u słynnego wiolonczelisty André Navarry oraz Mischy Maisky.W 1991 otrzymał w Konserwatorium (CNSMD) pierwsza nagrodę w kategorii wiolonczeli i w kategorii muzyki kameralnej.Od 1989 zaczął rozwijać działalność koncertowa jako solista i towarzyszył również innym zespołom we Francji i za granicą (USA, Niemcy, Kanada, Rosja, Maroko).W 2003 został przyjęty do Stowarzyszenia Autorów, Kompozytorów i Wydawców jako kompozytor.Obecnie Emmanuel Boulanger jest profesorem wiolonczeli w Szkole Muzycznej w Besancon (Conservatoire à Rayonnement Régional de Besançon). Tu z jego inicjatywy powstał Octuor de violoncelles de Besancon - Oktet wiolonczelowy.

Wiosenne Spotkania przy Kawie połączone z promowaniem kultury francuskiej zostały objęte honorowym patronatem przez Konsula Generalnego Francji w Krakowie i dyrektora Instytutu Francuskiego w Krakowie - ALAINA SCHNEIDERA, który potwierdził swoje przybycie do Muzeum Zamek w Dębnie.

Plakat koncertu: