Integracyjny Plener Malarski – Dębno 2014

W Muzeum Zamek w Dębnie w roku bieżącym już po raz siódmy zorganizowany został Integracyjny Plener Malarski – „Dębno 2014”, który jest nawiązaniem do pleneru malarskiego jaki odbył się w Dębnie w 1923 roku.
Ówczesny właściciel Dębna, Jan Jastrzębski gościł wówczas studentów z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W nawiązaniu do tego wydarzenia współcześnie muzealnicy z Dębna zapraszają do udziału w plenerach malarskich grupy młodzieży ze szkół gimnazjalnych z terenu gminy Dębno, z Liceum Plastycznego w Tarnowie oraz z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Brzesku i Tarnowie. W roku bieżącym do udziału w plenerze dołączyli także podopieczni z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Zawadzie Uszewskiej, a także uczniowie ze Szkół Podstawowych i członkowie Twórczego Klubu Seniora, który działa przy parafii św. Maksymiliana w Tarnowie. W roku bieżącym w plenerze uczestniczyło 78 osób. W mijającym tygodniu  w ramach Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych obchodzony był w Tarnowie  i powiatach sąsiadujących (Brzesko i Dąbrowa Tarnowska)Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych. Nasze muzeum postanowiło przyłączyć się do tej pięknej inicjatywy i  w związku z tym zaprosiliśmy do udziału w plenerze „Dębno 2014” szersze grono uczestników. W tych dniach podwoje naszego zamku zostały udostępnione podopiecznym Domów Opieki Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz  przedszkolom  i szkołom z klasami integracyjnymi.

Prace które powstają na plenerach malarskich są później oceniane przez specjalną komisję jury i prezentowane na wystawie poplenerowej w Muzeum Zamek w Dębnie. Prace te są nagradzane ciekawymi nagrodami rzeczowymi .  Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Starosta Powiatu Brzeskiego i Wójt Gminy Dębno.

Wernisaż wystawy poplenerowej odbędzie się 21 maja o godz. 13 w zamku w Dębnie.