Noc Muzeów 2014 w Zamku w Dębnie - relacja

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów pracownicy zamkowego muzeum postanowili ożywić bogate legendy i podania związane z Dębnem, a przede wszystkim z samym zamkiem. Jak się okazuje, jest ich dość dużo. Niektóre z nich ciągle jeszcze żyją w pamięci mieszkańców, ale o wielu już zapomniano.

Przed laty legendy te zebrała i spisała Lidia Luchter-Krupińska, a Muzeum Okręgowe w Tarnowie kilkakrotnie wznawiało ich kolejne wydania.  Wiele cennych informacji przekazała nieżyjąca już dzisiaj p. Zofia Kargol – gospodyni ostatnich właścicieli Dębna, Jastrzębskich. Jej postać także została przywołana podczas Nocy Muzeów dzięki fragmentom filmu Mirosława Gronowskiego – „Kochankowie z Dębna”, które zwiedzający mogli oglądać w trzech salach zamku. Oprócz ożywionych barwnymi scenami legend,  zwiedzający zamek mogli spotkać  w niektórych komnatach dawnych właścicieli zamku i ich gości, poczynając od Kasztelana Jakuba z Dębna, a kończąc na spotkaniu z sędziwą Marią Jastrzębską i jej synami – Stanisławem i Janem ( w postać Jana Jastrzębskiego wcielił się  już nie pierwszy raz Antoni Stadnicki). 

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów  na Zamku w Dębnie wypadła niezwykle ciekawie. Od 18 do 24 trwało otwarte zwiedzanie wszystkim komnat i zaułków zamkowych. 

Przedstawienie  inscenizacji  teatralnych  związanych z legendami i historiami dębińskiego zamku było możliwe dzięki współpracy z członkami grupy teatralnej „Sztuknięci” działającej przy Gimnazjum św. Kingi w Wojniczu. Stroje z dawnych epok zapewnił nam Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego.
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.