Średniowieczny miecz z Dunajca już na ekspozycji w siedzibie Muzeum

Dziś sfinalizowaliśmy efekt, jaki przyniósł  zwyczajny spacer z psem młodego mieszkańca Biskupic Radłowskich.
Idąc brzegiem Dunajca zauważył wystający z wody okrągły przedmiot, którym zaciekawił się pies, który zaczął grzebać wokół niego, co wzbudziło zainteresowanie jego właściciela.
Z wody i żwiru rzecznego wyciągnięty został miecz żelazny. Zachowany był w całości w dobrym stanie, na rękojeści widoczne były nawet jeszcze resztki drewnianej okładziny. Piotr Warzała, bo tak nazywa się znalazca, po konsultacji z rodziną postanowił przekazać zabytek do muzeum. Piękny gest, który wart jest upowszechnienia.
Po oględzinach, dokonanych przez specjalistów, okazało się, że jest to miecz późnośredniowieczny, pochodzący z XIV-XV wieku. Dla archeologów i muzealników, sam zabytek jest niezwykle wartościowy ze względów naukowych i wystawienniczych.

Oręż jest już po zabiegach konserwatorskich, którym został poddany w laboratoriach głogowskiego Muzeum.
Koszty konserwacji wsparła finansowo firma Delta Gaphix Pana Mariana Macieja Dreszera.

Po prezentacji w Ratuszu miecz został umieszczony na wystawie „To właśnie Tarnów – Wielcy Tarnowianie” w budynku Rynek 3.

Po raz pierwszy miecz pokazywany jest w Tarnowie, ale nie po raz pierwszy na ekspozycji. Arcyciekawe znalezisko z Biskupic Radłowskich wystawienniczo debiutowało w Zamościu na wystawie „Od Horodła do horodła unia horodelska – dzieje i pamięć (1413-2013)”. Na usilne prośby naszych kolegów muzealników dyrektor tarnowskiego muzeum zgodził się, aby pokazać miecz na tej ważnej wystawie, między innymi dlatego, że nasz zabytek znalazł się w publikacji materiałów z konferencji i wystawy.

Warto wspomnieć, że w zbiorach tarnowskiego Muzeum znajduje się kilkanaście okazów uzbrojenia średniowiecznego – mieczy, toporów - znalezionych w latach pięćdziesiątych, podczas wydobywania żwiru w żwirowniach na Dunajcu, w Ostrowie i Komorowie. Stanowią one bardzo ciekawą kolekcję broni średniowiecznej. Miecz z Biskupic Radłowskich, który do nich dołączy, niewątpliwie stanowić będzie jej najpiękniejszy i najciekawszy okaz.

Dane podstawowe:
zabytek: miecz żelazny, zachowany w całości, na głowni zbrocze,  na trzpieniu rękojeści zachowane resztki drewnianej okładziny („duży kawał drewna”, jak podaje znalazca, ponadto oderwał się i wpadł do wody).
miejsce znalezienia: na plaży nad Dunajcem utworzonej rok wcześniej
stan zachowania: bardzo dobry, na głowni nieliczne odpryski korozyjne, większość powierzchni pokryta patyną, sztych zaokrąglony, z ubytkami, na trzpieniu rękojeści zachowane fragmenty okładziny drewnianej, na całej rękojeści przywarty piasek i różnej wielkości otoczaki z rzeki
surowiec: żelazo
chronologia: XIV – XIV wiek