Letnie spotkania przy winie w Zamku w Dębnie - relacja

W tym roku przypada 10. rocznica śmierci wybitnego polskiego artysty, muzyka, kompozytora i piosenkarza Czesława Niemena, dlatego na letni wieczór Muzeum Zamek w Dębnie wraz ze współorganizatorami przygotowało bardzo ciekawy koncert zatytułowany „NIEMEN”. Był on autorskim przedsięwzięciem Macieja Fortuny, w którym zaprezentował cytaty z wybranych utworów Czesława Niemena. Wspólnie z Krzysztofem Dysem artyści stworzyli pełną przestrzeni muzykę kameralną z pogranicza muzyki klasycznej i jazzu. Na wykonany repertuar złożyły się wyłącznie autorskie kompozycje. Ten muzyczny duet ma już  za sobą liczne koncerty oraz wspólny album zatytułowany TROPY. Album ukazał się w listopadzie 2013 roku i otrzymał najwyższe notowania wśród polskich płyt jazzowych 2013 r. zyskując  ogromne uznanie polskich i zagranicznych krytyków muzycznych. Ci którzy przybyli do Zamku w Dębnie na Letnie Spotkania przy Winie mogli zakupić najnowszą płytę TROPY, oraz wiele innych, nagranych wcześniej.
Bohater tego wieczoru – Maciej Fortuna chętnie rozdawał autografy i prowadził długie konwersacje na temat swojej twórczości z licznie przybyłymi wielbicielami tego  rodzaju muzyki.

Po wspaniałym koncercie, w drugiej części letniego popołudnia odbył się wernisaż wystawy ”Madonny Julii Flis”.
Artystka urodziła się w Łysej Górze, ukończyła Szkołę Rzemiosła Artystycznego o kierunku ceramika, a w 1965 studia plastyczne na PWSSP we Wrocławiu. Od 1970 r. związana jest na stałe z Krakowem. Na wystawie w Muzeum Zamek w Dębnie oprócz Madonn Julii Flis można podziwiać także jej różne ceramiczne kompozycje i unikatowe projekty, które powstawały na przestrzeni wielu lat, oraz wybrane przykłady z nastrojowego malarstwa pejzażowego Autorki. W trakcie wernisażu Julia Flis opowiadała o początkach swojej twórczości, o różnych ciekawych, czasem trudnych chwilach w życiu artysty i o wielkiej radości jaką zawsze dawała jej praca z najmłodszymi i z młodzieżą ( przez szereg lat prowadziła pracownię przez którą przewinęło się ponad 1000 młodych adeptów sztuki).

Letnie Spotkania przy Winie 10 sierpnia bieżącego roku mogły odbyć się dzięki finansowemu wsparciu ze środków Starostwa Powiatowego w Brzesku.