Konkurs Malowana Chata - edycja 52

W dniach od 5 do 6 czerwca 2015 r. odbył się na Powiślu Dąbrowskim 52 Konkurs „Malowana Chata”, który organizowany jest już od 1948 r., a przez tarnowskie Muzeum Okręgowe od 1978 r. Jest to  najdłużej trwający konkurs w Polsce dotyczący sztuki ludowej. Głównym jego zadaniem jest podtrzymywanie unikatowej w skali Europy ludowej tradycji zdobienia ścian domów i obejść gospodarczych (wewnątrz i na zewnątrz), a także dokumentacja i archiwizacja tych zjawisk. Prace konkursowe oceniane są w kilku kategoriach w zależności od rodzaju wykonanej malatury (kategoria: malatura nowa, utrzymanie starej malatury, zlecenie wymalowania domu przez malarki ludowe oraz malatury wykonane przez dzieci i młodzież). W konkursie bierze udział ok. 100 twórców ludowych.
Tegoroczna edycja konkursu uzyskała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Finał Konkursu odbył się 07 czerwca 2015r. o godz. 15.00 w Domu Malarek w Zalipiu, a o godz. 16.00 rozpoczął się Festyn Zalipiański.

FOTORELACJA Z UROCZYSTOŚCI OGŁOSZENIA WYNIKÓW

Materiał telewizji IMAV na temat konkursu

Program Finału Konkursu i „Zalipiańskiego festynu”:
7 czerwca 2015 r. - Dom Malarek w Zalipiu:
Godz. 15:00 – Ogłoszenie wyników 52 konkursu „Malowana Chata”
Godz. 16:00 – Koncert Kapeli „Pogórzanie”, tańce ludowe w wykonaniu zespołu folklorystycznego „Młodzi Jastrzębianie”
Godz. 17:00 – „Wiosenna Radość” program wokalny w wykonaniu uczennic z Gimnazjum w Oleśnie
Godz. 17:30 – kabaret - przebojowe „Podkóweczki”
Godz. 18:15 – Koncert zespołu „Folk and Roll”
Godz. 19:30 – Gwiazda wieczoru – „Babylon”- Boney M. Cover Show

Zabawa taneczna - wstęp wolny.  Gra zespół „Folk and Roll” z  Brzeska.

Imprezy towarzyszące:
* Promocja kampanii „Zasmakuj w Małopolsce”
* atrakcje dla dzieci
* stoiska gastronomiczne
* wystawa rękodzieła artystycznego i ludowego
* pokaz tkactwa i przędzenia lnu na kołowrotku połączony z warsztatami
Szlak Rzemiosła

Projekt „Konkurs Malowana Chata – edycja 52” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Farby i barwniki ufundowała firma IMEX

imex

Zasmakuj w Małopolsce