Zapraszamy do Zamku w Dębnie na koncert w ramach Festiwalu Emanacje

Festiwal Emanacje

W niedzielę, 19 lipca, o godz. 16:00 w Zamku w Dębnie odbędzie się koncert w ramach festiwalu Emanacje.
Wystąpią:
Anna Kwiatkowska – skrzypce
Izabela Buchowska – wiolonczela

Festiwal EMANACJE
Znakomita muzyka, wybitni wykonawcy, ciekawe miejsca — to główne, choć nie jedyne, atrakcje tegorocznego Festiwalu EMANACJE.
W wyjątkowym pod względem różnorodności i zasięgu geograficznego wydarzeniu wezmą udział uznani wirtuozi i młodzi artyści, zespoły kameralne i orkiestry, wykonawcy muzyki klasycznej i muzycy jazzowi. Zgodnie z ideą organizatorów, Festiwal to także czas spotkań: dawnego z nowym, mistrzów z uczniami, doświadczenia z młodością.
Dwanaście z czterdziestu koncertów Festiwalu EMANACJE odbędzie się w Lusławicach. To miejsce niezwykłe. Niewielka miejscowość położona w gminie Zakliczyn szczyci się wspaniałymi tradycjami humanistycznymi. Na przełomie XVI i XVII wieku, za sprawą założonej przez Braci Polskich szkoły, z Lusławic na świat promieniuje myśl ariańska. Tutaj też, na początku wieku XX-go Jacek Malczewski uczy malarstwa uzdolnione artystycznie miejscowe dzieci. W latach siedemdziesiątych XX wieku w lusławickim dworku zamieszkuje
wraz z rodziną kompozytor Krzysztof Penderecki.
W roku 2005 zawiązuje się instytucja Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. W 2012 roku zostaje ukończona budowa siedziby instytucji. To wyjątkowe dzieło sztuki architektonicznej. Swą klasyczną prostotą nawiązuje do najbardziej trwałych i najgłębiej w europejskiej kulturze zakorzenionych wzorców piękna. Od momentu powstania Centrum prowadzi aktywną działalnośćedukacyjną, koncertową i organizacyjną. W licznych koncertach, spotkaniach i warsztatach udział biorą światowego formatu artyści i pedagodzy. Nowoczesna architektura i unikalna atmosfera przyciągają artystów i publiczność. W Lusławicach tętnić będzie serceFestiwalu EMANCJE. Sala koncertowa Centrum rozbrzmiewać będzie muzyką niemal w każdy letni weekend.
Nazwa festiwalu nawiązuje do młodzieńczego utworu Krzysztofa Pendereckiego. Napisane w 1959 roku „Emanacje” na dwie orkiestry smyczkowe zdobyły trzecią nagrodę na II Konkursie Młodych Kompozytorów Związku Kompozytorów Polskich w kwietniu 1959 roku.
Pierwsze i drugie miejsce zajęły… również dzieła zaledwie 25-letniego wówczas kompozytora. Wykonanie utworu 28 czerwca w Filharmonii Krakowskiej zakończy Sinfonietta Festival, inaugurując jednocześnie tegoroczną, trzecią już edycję Festiwalu EMANACJE.
Pod dyrekcją Maestro Krzysztofa Pendereckiego wystąpią dwie orkiestry: Sinfonietta Cracovia i Orkiestra Leopoldinum.
Symbolika „emanacji” jest wątkiem przewodnim Festiwalu. Sztuka muzyczna promieniować będzie z około dwudziestu ciekawych lokalizacji w całej Małopolsce. Festiwal EMANACJE to nie tylko seria koncertów. To także propozycja muzyczno-architektonicznej podróży. Wyznaczony przez kolejne festiwalowe wydarzenia szlak prowadzi przez miejsca niezwykłe, czasem popularne, czasem zapomniane, ale z pewnością warte odwiedzenia.

Do pobrania:
- plakat (plik jpg)