Zabytkowa kropielnica na muzealnej wystawie

W trakcie wykopalisk na Burku prowadzonych przez mgr Eligiusza Dworczyńskiego zostały odkryte relikty kościoła szpitalnego pod wezwaniem Ducha Świętego, który istniał przed laty na Przedmieściu Większym (dzisiejszym Burku) w Tarnowie.
Kościółek ten pełnił funkcję kaplicy szpitalnej (przytułku dla ubogich). Ufundowali go rajcy miasta Tarnowa w 1448 r. Początkowo kościół był drewniany. Dopiero w 1664 r. wybudowano na tym samym miejscu kościół nowy „murowany z cegły”. W roku 1789 cyrkuł tarnowski zwrócił się do konsystorza biskupiego w Tarnowie o przekazanie go na cele świeckie. W czasie wojny tureckiej (1787-1788) kościół zamieniono na magazyn wojskowy, po wojnie zaś przeznaczono na „salę teatralną”. W 1791 r. ostatecznie zadecydowano o jego przeznaczeniu na użytek świecki. W latach 1810-1821 kościół został rozebrany.
Najbardziej okazały zabytkiem z wyposażenia tego kościoła jest granitowa kropielnica, która została przekazana do Muzeum i prezentowana jest na wystawie w budynku Rynek 3. Jest to chyba najcięższy artefakt jaki muzeum posiada ponieważ waży blisko pół tony, zaś jego ulokowanie na wystawie było nie lada wyzwaniem. Zdaniem Eligiusza Dworaczyńskiego zabytek jest nie późniejszy niż 2 poł. XV., jest więc świadkiem wielu stuleci istnienia naszego miasta.