Dożynki Reymontowskie w Wierzchosławicach

90 lat temu przywódca chłopów polskich Wincenty Witos zaprosił do swej rodzinnej wsi laureata Nagrody Nobla za powieść Chłopi Władysława Stanisława Reymonta. Witos, chcąc uczcić wspaniałego noblistę, zorganizował tradycyjne polskie dożynki na jego cześć. 
Jak podawała ówczesna prasa ludowa, w dniach 15-16 sierpnia 1925 roku odbyły się w Wierzchosławicach Wielkie Dożynki. Do Wierzchosławic przybyło ponad 25 tys. chłopów z całej polski. Na czele Komitetu organizacyjnego stanął sam Witos, a w jego skład weszli min.: marszałek Sejmu Maciej Rataj, wicemarszałek Senatu Jakób Bojko, Władysław Kiernik, inżynier Leopold Skulski. Na miejscu uroczystości pojawili się również reprezentanci władz państwowych. 
W zamyśle Witosa uroczystość ta miała na celu również zamanifestowanie siły chłopskiej i siły samego PSL „Piast”. Reymont, który podczas Dożynek przyjął legitymacje członkowską i wstąpił w szeregi PSL „Piast” tak wcześniej motywował swój wybór: Nie należałem do tego czasu do żadnego stronnictwa. Przekonałem się jednak, że nie sposób bronić pewnych idei i przeprowadzać je w życiu, jednostce samotnej […]Przecież mogę iść tylko ramię w ramię z chłopami. Dlatego wybrałem Piasta… 

Pamięć o tym wielkim ludowym i patriotycznym wydarzeniu kultywowana jest w Wierzchosławicach do dziś. Muzeum i Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa co 5 lat począwszy od 1980 roku organizuje słynne Dożynki Reymontowskie w Wierzchosławicach. Podczas Dożynek w 1985 roku wmurowano tablicę pamiątkową na Domu Ludowym im. Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, której odsłonięcia dokonał mecenas Stanisław Mierzwa wraz z  prezesem Towarzystwa Franciszkiem Kieciem i wnuczką W. Witosa Joanną Steindel. W roku 2000, który przez sejm RP ogłoszony został Rokiem Reymontowskim, w Wierzchosławicach odbyły się Ogólnopolskie Dożynki Reymontowskie, które poprzedziła sesja popularnonaukowa pod patronatem rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Franciszka Ziejki. We wrześniu 2005 roku, ludowcy, członkowie Towarzystwa, mieszkańcy i samorząd Wierzchosławic po raz kolejny przypomnieli o tym, że Wierzchosławice 80 lat temu witały hucznie Władysława Reymonta. 
Ukoronowaniem Dożynek z 2005 roku było nadanie Gminnej Bibliotece imienia Władysława Reymonta. Tak oto po latach idea Dożynek z sierpnia 1925 roku wciąż powraca.

Obecnie, w dniu 13 września 2015 r. w 90. rocznicę tamtych wydarzeń po raz kolejny pragniemy przypomnieć o polskim pisarzu i nobliście - Władysławie Reymoncie, o jego epopei chłopskiej, o historii Dożynek w Wierzchosławicach, ich gospodarzu Wincentym Witosie. Tegoroczne Dożynki poprzedzone zostaną rozstrzygnięciem konkursu dot. Życia i działalności politycznej Wincentego Witosa, który organizowaliśmy dla wszystkich szkół mienia Witosa w całej Polsce. Do Wierzchosławic przybędzie 22 najlepszych finalistów, by zmierzyć swoje siły w finalnym teście i wyłonić tym samym trzech laureatów.
Dożynki Reymontowskie w Wierzchosławicach odbędą się 13 września 2015r. na terenie Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach. Organizatorzy przygotowali na ten czas wiele atrakcji min. występy zespołów folklorystycznych: „Swojacy” z Wierzchosławic, „Niecieczanie”, „Iwkowianie”, „Zalasowianie”. Obrządek Dożynkowy poprowadzi Orkiestra Góralska ze Skomielnej Czarnej. Najmłodsi uczestnicy będą mieli okazję spróbować przejażdżki konno lub skorzystać z atrakcji dmuchanych zjeżdżalni.  
Nie zabraknie wyrobów tradycyjnego rzemiosła wiejskiego a koła gospodyń wiejskich będą raczyć uczestników swoimi kulinariami. Podczas Dożynek zaprezentowana zostanie wystawa planszowa z historycznymi fotografiami z pobytu Reymonta w Wierzchosławicach w 1925 r.
Późnym popołudniem w „Atrium” Centrum Kultury, posłuchać będzie można koncertu muzycznego Piotra Kity- finalisty jednej z edycji programu Must be The Music. Dożynki zakończą się wieczorną zabawą taneczną. 

Program:
Godz. 12.30 - Złożenie kwiatów na Grobie Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy.
Godz. 13.00 - Msza Św. Dziękczynna w Kościele Parafialnym W Wierzchosławicach w 90. rocznicę Dożynek Reymontowskich.
Godz. 14.00 - Przemarsz z Kościoła uczestników dożynek, pocztów sztandarowych, zespołów, grup wieńcowych do Centrum Kultury Wsi Polskiej im. W. Witosa w Wierzchosławicach.

Godz. 14.30
- Uroczystości dożynkowe przy Centrum Kultury Wsi Polskiej im. W. Witosa W Wierzchosławicach:
- Wręczenie nagród laureatom „Ogólnopolskiego konkursu historycznego na temat życia i działalności politycznej Wincentego Witosa”.
- Konkurs wieńca dożynkowego.
- Program artystyczny w wykonaniu zespołów:
„Orkiestra Góralska ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki”,
„Zespół Pieśni i Tańca Swojacy” z Wierzchosławic,
Kapela „Zalasowianie”, z Zalasowej,
Występ artystyczny Piotra Kity- finalisty programu „Must Be the Music”.
- Wioska Ginących Zawodów. Tradycja rzemieślnicza regionu.
- Wystawa produktów regionalnych.
- Pokaz obrazów domu rodzinnego Wincentego Witosa.

Organizatorami Dożynek są:
Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
Muzeum Okręgowe w Tarnowie- oddział Muzeum W. Witosa w Wierzchosławicach
Polskie Stronnictwo Ludowe
Gmina Wierzchosławice
Przedsięwzięcie wspierane jest przez  Powiat Tarnowski

Patronat honorowy nad konkursem objął: Wicepremier Rząd RP, Prezes Polskiego  Stronnictwa Ludowego  Janusz Piechociński
W Komitecie Honorowym Zasiadają
Minister Pracy i Polityki Pieniężnej- Władysław Kosiniak Kamysz
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury- Piotr Żuchowski
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej- Tadeusz Sławecki

Dożynki logotypy 
2015-09-13 
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.