Ostatnie dni wystawy rysunków Jana Matejki w tarnowskim Ratuszu

W trakcie ostatnich wakacyjnych spacerów, serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia tarnowskiego Ratusza, gdzie jeszcze przez ostatni weekend można zobaczyć rysunku autorstwa samego mistrza - Jana Matejki (1838-1893).

Prezentowana kolekcja - 29 prac - została zakupiona do tarnowskiej kolekcji w dwóch etapach  i po raz pierwszy pokazana publicznie w całości w Tarnowie, w ramach tegorocznej Nocy Muzeów.
Wszystkie prace niedużego formatu, wykonane zostały ołówkiem na papierze, w kilku przypadkach  datowane są na 1862 rok. Część z nich przedstawia postacie historyczne w strojach renesansowych (Anna Jagiellonka, Zygmunt August, Stanisław Trembecki i inni) lub anonimowe postacie w stylowych wnętrzach.
W obrębie kolekcji, osobny zwarty tematycznie zbiór stanowi 10 prac związanych z historią „Koryznówki” w Nowym Wiśniczu, Muzeum biograficznego Jana Matejki, obecnie oddziału tarnowskiego Muzeum.
Ten niewielki, drewniany, malowniczo położony pośród wzgórz i zieleni dworek, stał się miejscem częstych odwiedzin malarza. Z Leonardem Serafińskim, jego właścicielem, łączyły go bliskie i serdeczne więzi. W patriotycznej atmosferze tego polskiego, tradycyjnego domu, powstał cykl 10 rysunków satyrycznych, ukazujących atmosferę tego niezwykłego miejsca. Taki charakter noszą prace: „Ciotka Teodora z poranną kawą”, „Helenka i Stanisław Serafińscy”, „Tadzio, Beacia i Helenka Matejkowie” i inni. Czy wreszcie portrety Joanny Serafińskiej i Teodory Matejko, żony mistrza.
Pełne dowcipu, oddane z wielką wprawą i znajomością postaci rysy i charaktery sportretowanych osób, a także sytuacje w których je ujęto, noszą niemalże prywatny charakter. Od samego początku, zdobiły ściany „Koryznówki”.
Kruchość papieru, użyty materiał, a co z a tym idzie względy konserwatorskie, nie pozwalają na dalszą ekspozycję rysunków. Z powrotem, na jakiś czas zostaną umieszczone w magazynach, gdzie będą „odpoczywać” do swojej kolejnej ekspozycji.