Kolekcjonerzy w Muzeum – wystawa Zabytkowe radia Jerzego i Wojciecha Wiercińskich - już otwarta

We wrześniu 2015 roku Muzeum Okręgowe w Tarnowie inauguruje nowy cykl wystaw poświęconych kolekcjonerstwu. Wystawy kolejno ukazywać będą sylwetki pasjonatów i ich zbiory. Niejednokrotnie świadome wybory tworzą liczne, ciekawe i wartościowe kolekcje. Ideą cyklu jest prezentacja tych zbiorów i ich interesujących historii szerszej publiczności.

Jako pierwsi swoją kolekcję prezentują Jerzy i Wojciech Wiercińscy, którzy od ponad 40 lat gromadzą zabytkowe radia.
W swoim zbiorze posiadają głównie radioodbiorniki amerykańskie oraz europejskie.

Otwarcie wystawy odbyło się 14 września w siedzibie Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Rynek 3.

FOTOGALERIA WERNISAŻU

Wystawa będzie czynna do 18 października 2015.

Jerzy Wierciński z zawodu lekarz, urodził się w Łańcucie a wychował we Wrocławiu. Tam też zaczęła się jego przygoda ze starymi radiami, które po wojnie zdezelowane znajdowały się w mieszkaniach przyjaciół i znajomych. Większość z nich doprowadzał do stanu użyteczności,  uzupełniał i odnawiał. W okresie szkoły podstawowej i liceum często przychodził poszukiwać cennych okazów na wrocławskie targowisko staroci. Do Tarnowa zawiodła go sytuacja rodzinno – zawodowa gdzie mieszkał  i pracował przez ostatnie 30 lat. Nieco później trafiła się okazja kupienia kilku starych odbiorników lampowych co było początkiem kolekcji.
Pasję tę podzielał młodszy brat Jerzego, Wojciech - również lekarz, którego losy rzuciły do Stanów Zjednoczonych.  Młodzieńcze zainteresowania odżyły przed około dziesięciu laty i zaowocowały poszukiwaniem radioodbiorników z tego kraju. Korzystając z okazyjnych wyprzedaży skupował radioodbiorniki amerykańskie z lat 20., 30. i 40., które wysyłał bratu do Polski poszerzając  wspólną kolekcję. Obecnie Jerzy kontynuuje pasję poszukując i skupując radia na aukcjach internetowych.  Wystąpił w Teleexpresie  jako pozytywnie zakręcony zbieracz radioodbiorników. Kolekcja zawierająca głównie odbiorniki amerykańskie jak również europejskie liczy około 80 sztuk.

2015-09-14