Nowa oferta edukacyjna w Ratuszu – warsztaty robienia kukiełek połączone z wystawieniem przedstawienia w muzealnym teatrzyku „Pod Maszkaronem”

W związku z faktem, iż rok 2015 obfituje w wiele rocznic urodzin polskich autorów bajek i wierszy dla dzieci, w listopadzie obchodzimy światowy dzień postaci z bajek, a cały rok 2015 został ogłoszony rokiem Teatru Polskiego, mamy dla Państwa wspaniałą ofertę. Dział edukacyjny Muzeum Okręgowego w Tarnowie – oddział Ratusz oferuje możliwość wzięcia udziału w niecodziennych warsztatach robienia kukiełek połączonych z wystawianym  przedstawieniem w naszym muzealnym teatrzyku „Pod Maszkaronem”.
Uczestnicy zajęć po obejrzeniu przedstawienia pt. "Rzepka" J. Tuwima, które z pewnością zainspiruje dzieci, stworzą własne kukiełki teatralne do wybranego przez grupę utworu. Celem edukacyjnym proponowanych warsztatów jest poszerzenie wyobraźni dziecka, pobudzenie zmysłu konstrukcyjnego myślenia a także wykorzystanie i rozwinięcie umiejętności manualnych dziecka. To także inne spojrzenie na znane najmłodszym utwory. Praca nad stworzeniem własnej kukiełki daje młodemu  uczestnikowi nie tylko radość tworzenia, ale także pozwala zaangażować go w większy i długoterminowy projekt co wzbudza u dziecka sens samego tworzenia. Pod koniec roku szkolnego przewidujemy wystawę najpiękniejszych kukiełek i ciekawe nagrody dla ich najmłodszych wykonawców.
Warsztaty przewidziane są dla dwóch grup wiekowych. Dla najmłodszych: przedział wiekowy 4-6 lat i 6-10 lat. Przewidziane są 2 spotkania po 1,5 godziny (termin każdego z nich umawiamy w  dogodnym terminie dla zainteresowanych). Na pierwszym spotkaniu uczestnicy oglądają przedstawienie wystawiane w Muzealnym Teatrzyku przez naszych prowadzących, po czym zostają podzieleni na dwie grupy, następnie każda z nich wybiera dla siebie utwór do którego będzie wykonywać kukiełki i scenografię. Na drugim spotkaniu, grupy dokończą zaczęte prace a zwieńczeniem zajęć będzie wystawienie wybranych przez dzieci utworów w naszym Teatrzyku. Najmłodsi wykonają proste kukiełki na bazie drewnianych łyżek lub rękawic mając do dyspozycji kolorowe materiały, bibuły gotowe elementy do przyklejania i inne unikatowe drobiazgi, a starsze dzieci z racji wieku mając większe możliwości manualne będą miały dowolność wykonania bardziej zaawansowanych modeli lalek. Wszystkie potrzebne materiały do wykonania tego projektu zapewnia Muzeum i są one wliczone w cenę biletu. (10zł za 2 spotkania).

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do zapisów. Zapewniamy wspaniałą zabawę i przyjazną atmosferę jaką tworzą nasi edukatorzy. Zapisów można dokonywać pod numerem tel.(14) 6212149 wewn. 85, lub osobiście w Muzeum Okręgowym w oddziale Ratusz.

Natomiast oddział Muzeum Etnograficzne zaprasza na zajęcia z rzeźbiarką Anną Padoł, artystką ludową z Paszyna. Może Witem Stwoszem od razu Was nie uczynimy, ale podejmiemy się próby uwrażliwienia wybrańców na sztukę. Rozpoczynamy zapisy na termin: 15 oraz 16 października 2015 roku, wyłącznie dla dzieci powyżej klasy czwartej.