Inauguracja cyklu muzealnego GALERIA JEDNEGO OBRAZU

W tarnowskim Ratuszu 22 października 2015 r. odbyła się inauguracja nowego cyklu muzealnego, który nosi nazwę „Galeria Jednego Obrazu”. Wydarzenie to miało miejsce w ramach XXX Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Tarnowie.

Jako pierwszy został pokazany „Nieznany obraz Ecce Homo Carlo Dolciego z 1635 roku”. Prezentację i wykład poprowadziła dr Angela Sołtys z Zamku Królewskiego w Warszawie.

Do niedawna historycy sztuki domyślali się jedynie, że obraz został namalowany przez włoskiego mistrza, o czym miał świadczyć napis umieszczony na odwrocie malowidła w XIX wieku. Kiedy przy okazji konserwacji obrazu zdjęto drewnianą osłonę, na ramie krosna malarskiego ukazał się autograf artysty. Odkrycie opisała dr Angela Sołtys w prestiżowym periodyku poświęconym historii sztuki „The Burlington Magazine” w 2003 r. Publikacja ta udostępniła obraz szerszemu gronu badaczy. 2015 rok okazał się rokiem ważnego wydarzenia muzealnego, jakim jest wciąż jeszcze czynna (do 15 listopada b. r.) wystawa monograficzna „Carlo Dolci 1616-1687”, zorganizowana we Florencji w Palazzo Pitti, której towarzyszy obszerny katalog. Tarnowski obraz nie został wprawdzie wypożyczony do Włoch, jednak informacja o nim wraz z reprodukcją znalazły się w katalogu wystawy (s. 304-305). Kolejnym ważnym wydarzeniem związanym z tym artystą, jest najnowsza pozycja autorstwa Franceski Baldassari pt. „Carlo Dolci. Complete Catalogue of The Paintings”, gdzie tarnowski obraz został uwzględniony wśród wszystkich pozostałych dzieł Dolciego pod pozycją nr 16 (s. 94-95). Baldassari jest znaną badaczką malarstwa włoskiego, szczególnie z XVII i XVIII wieku.

Wykład poprowadziła dr Angela Sołtys. Ukończyła historię sztuki na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W latach 1989 do 2006 starszy kustosz Działu Sztuki Muzeum Okręgowego w Tarnowie.W 2006 roku obroniła pracę doktorską „Zbiory artystyczne prymasa Michała Poniatowskiego” w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, pod kierunkiem prof. dra Andrzeja Rottermunda. Pracownik Zamku Królewskiego w Warszawie (Ośrodek Badań Historycznych), członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Wiekiem Osiemnastym. Autorka licznych publikacji w czasopismach naukowych i branżowych.

Więcej o obrazie: http://muzeum.tarnow.pl/artykul.php?id=97&typ=4