W Zamku w Dębnie odbyły się Jesienne Spotkania przy Herbacie

W bieżącym roku przypada 70. rocznica urodzin nieżyjącego już wybitnego polskiego artysty – Marka Grechuty. Chcąc uczcić pamięć tego znakomitego twórcy i przypomnieć jego wspaniałą, liryczną twórczość Muzeum Zamek w Dębnie wspólnie z Dębińskim Centrum Kultury oraz Stowarzyszeniem Przyjaciół Zamku w Dębnie realizuje projekt „Dni których nie znamy”.
W programie tegorocznych „Jesiennych Spotkań przy Herbacie”, ktre odbzz si 11 padyiernika 2015 r., przeprowadzony został bardzo ciekawy wykład prof. dr hab. Marka Karwali z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, którego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół współczesnej metafizycznej poezji polskiej, oraz relacji pomiędzy słowem a obrazem, zajmuje się także krytyką sztuki. Wykład  ten zatytułowany Ekfraza – o powinowactwach sztuk opowiadał o wzajemnym oddziaływaniu na siebie różnych dziedzin sztuki: muzyki, poezji, malarstwa itp.  i o tym, co z tych wzajemnych relacji wynika. Po tym krótkim wprowadzeniu i przywołaniu we wspomnieniach osoby Marka Grechuty  (który, jak wiemy, był pod wpływami niemal wszystkich Muz Parnasu) wysłuchano koncertu „Muzyczne Nostalgie” w wykonaniu Marzeny Wójcik i Adama Dobrowolskiego.  W pierwszej części koncertu wystąpił młody pianista Adam Dobrowolski – absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, który w swoim jesiennym repertuarze przygotował pięć utworów Fryderyka Chopina. Następnie akompaniował na fortepianie Marzenie Wójcik śpiewającej utwory Marka Grechuty.
Na dalszą części tego wieczoru organizatorzy przygotowali spotkanie z jeszcze innym rodzajem twórczości artystycznej. Wszyscy zostali zaproszeni na niezwykły wernisaż wystawy „W Przestrzeni Wyobraźni” pani Walerii Musiał, która zaprezentowała swoje tkaniny artystyczne oraz projekty różnych okazjonalnych strojów, jakie wykonywała  m. in. dla swoich dzieci (np. suknia ślubna dla córki) i wnuków (stroje ludowe). Podczas wernisażu kierownik Muzeum Zamek w Dębnie - Krystyna Gurgul przybliżyła postać pani Walerii Musiał, która od ponad 40-tu lat uprawia tkactwo artystyczne – barwnymi nićmi przeplatanymi pomiędzy nici osnowy ”maluje” wspaniałe pejzaże, portrety, martwe natury, a także formy użytkowe takie jak stroje ludowe, paski, krajki, torby itp. W międzyczasie wszyscy mogli degustować aromatyczne i rozgrzewające zamkowe, rycerskie i kasztelańskie herbatki.

Jesienne Spotkania przy Herbacie w których uczestniczyło 115 osób odbyły się dzięki finansowemu wsparciu ze środków Starostwa Powiatu Brzeskiego.