Międzynarodowy Dzień Języka Romani

Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Tarnowskie Towarzystwo Kulturalne -Organizatorzy III Konkursu Poezji o Tematyce Romskiej im. Papuszy „O Złote Pióro Papuszy” zapraszają  do cygańskiego taboru na podwórzu Muzeum Etnograficznego w Tarnowie (ul. Krakowska 10) na promocję tomiku wierszy i spotkanie z poetami w dniu 7 listopada 2015 r. (sobota) o godz. 15.
Nasze spotkanie nawiązuje do Międzynarodowego Dnia Języka Romani, przypadającego na 5 listopada. Dzień ten ustanowiono na posiedzeniu Komisji do Spraw Języka International Roman Union, które odbyło się 5 listopada 2009 r. w Zagrzebiu.
Wybór wierszy o tematyce romskiej, który zaprezentujemy stanowi pokłosie trzeciego Międzynarodowego Konkursu Poezji o Tematyce Romskiej im. Papuszy „O Złote Pióro Papuszy”, zorganizowanego  przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie.
Pierwszy Konkurs został rozstrzygnięty w 20 lecie śmierci poetki, w 2007 roku. 27 Autorów z różnych zakątków Polski a także z  Belgii (jedna osoba) nadesłało wówczas 72 utwory. Kolejny Konkurs, tym razem nawiązujący do setnej rocznicy śmierci Bronisławy Wajs Papuszy, rozstrzygnięty został w 2010 roku. Wówczas 29 uczestników z Polski, Indii, Macedonii, Niemiec i Rumunii nadesłało 206 utworów. Trzeci Konkurs ostał ogłoszony w  2013 roku. Napłynęło wtedy 290 utworów od 126 Autorów. Z uwagi na brak możliwości finansowych Konkurs został rozstrzygnięty w roku następnym (2014) , zaś pokonkursowy tomik wierszy udało się wydać dopiero rok później.

Jury III Konkursu w składzie: Anna Szałapak, Teresa Mirga, Leszek Długosz – przewodniczący, drogą negocjacji korespondencyjnych przyznało statuetkę Złotego Pióra Papuszy oraz nagrody i wyróżnienia za następujące utwory:
I miejsce i statuetkę Złote Pióro Papuszy
- Cygańskie fado, Godło: ŚRYZ - Jarosław Jędraszczyk
-  Wspomnienie II, Godło: WASYL - Mieczysław Arkadiusz Łyp
- Wszystkie trzy wiersze a zwłaszcza utwór Zderzenia, nadesłane przez autora, podpisującego się godłem RUNO – Agnieszka Marek
- Wyznanie starej Cyganki, Godło: TABOR IDZIE DO NIEBA - Andrzej Wołosewicz
- Spotkanie, Godło: DZIEWIĄTKA - Małgorzata Zielińska
- Trzy listy Jerzego Ficowskiego do Papuszy, Godło: WARTA - Jerzy Fryckowski
- Wyróżnienie za ciekawą formę „Śpiewogry inscenizowanej pt.: Życie Cygana to gra” dla autora, podpisującego się godłem TABOREK - Zdzisław Grabowski
- Wyróżnienie za pomysł Wariatki, Godło: URSZULA ZANIEWSKA - Urszula Zaniewska
- Szczególne wyróżnienie za uchwycenie realizmu w wierszu Dokąd, dla autora podpisującego się godłem VURDEN SATRASA - Jiri Bezecny