Trwa remont Domu Rodzinnego Wincentego Witosa na Dwudniakach

Trwa remont  Domu Rodzinnego Wincentego Witosa na „Dwudniakach”. Dom Rodzinny W. Witosa stanowi autentyczny przykład budownictwa wiejskiego podtarnowskiej wsi. Został wybudowany w 1814 r. według wówczas panujących zasad. „Stara Zagroda” przez lata znajdowała się pod opieką pracowników muzeum oraz członków założonego w 1973 roku Towarzystwa Przyjaciół Muzeum W. Witosa w Wierzchosławicach, które to obecnie jest jedynym właścicielem obiektu. Trwające  prace remontowe, dzięki którym Dom Rodzinny W. Witosa  odzyska dawną świetność, finansowane są z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Rozwój infrastruktury kultury.  
Remont części wewnętrznej domu będzie obejmował m.in. wymianę polep glinianych na posadzkach, odbicie starych tynków, uzupełnianie gliną, remont pieców, wymianę stolarki wewnętrznej, wymianę powały. Warto zaznaczyć, że większość tych prac odbywa się z zastosowaniem tradycyjnych metod rzemiosła wiejskiego np. użycie gliny mieszanej z plewami jęczmiennymi, która posłuży do wypełniania przestrzeni pomiędzy belkami ścian,  narzędzia ciesielskie do obróbki drzewa zamiast pił i tarcz elektrycznych. Zależy nam, aby obiekt wyremontować przy pomocy dawnych technik po to, aby w przyszłości mógł stać się zaczątkiem powstającego tam mini skansenu etnograficznego, którego tak naprawdę ciągle brak w powiecie tarnowskim. 
Muzeum i Stowarzyszenie będą wspólnie starać się o pozyskanie środków na zagospodarowanie otoczenia wokół domu rodzinnego Witosa tj, odtworzenia ocembrowanej studni, żurawia czy drewnianego płotu otaczającego gospodarstwo.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

MKiDN
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.