Świat żelazek z kolekcji Jerzego Wiśniewskiego – wystawa przedłużona do 3 stycznia 2016 r.

Zapraszamy na kolejną wystawę z cyklu Kolekcjonerzy w Muzeum. Ekspozycje ukazują sylwetki pasjonatów i ich zbiory. Niejednokrotnie świadome wybory tworzą liczne, ciekawe i wartościowe kolekcje. Ideą cyklu jest prezentacja tych zbiorów i ich interesujących historii szerszej publiczności.

Wystawa została otwarta 23.11.2015 FOTOGALERIA WERNISAŻU

Tym razem w muzeum gościmy pana Jerzego Wiśniewskiego – tarnowianina -  ze swoją kolekcją starych żelazek, które gromadzi już od czterech dekad.  Posiada ich około 700 sztuk i jego kolekcja jest jedną z najbardziej wartościowych w Polsce. Zbiór ten daje możliwość prześledzenia historii rozwoju żelazka. Wśród bogatej kolekcji znajdziemy żelazka na duszę, ogrzewane węglem drzewnym, gazem oraz prądem pochodzące z różnych epok i stron świata. W kolekcji są również  żelazka specjalistyczne służące do prasowania koronek, kołnierzyków czy spodni. Wszystkie pan Jerzy gromadzi we własnym domu na specjalnie wykonanych półkach. Dopełnieniem kolekcji są ozdobne podstawki na żelazka wykonane z żeliwa lub mosiądzu. W całej Polsce kolekcjonerów żelazek jest zaledwie kilku. Wybrane eksponaty kolekcji Pana Jerzego Wiśniewskiego prezentowano na wystawie „Dawne żelazka i sprzęty do prania” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w 2010 roku.

Wystawie towarzyszyć będą lekcję muzealne
, podczas których uczestnicy zobaczą prezentację multimedialną poświęconą historii powstania żelazka, żywy kącik z dawnymi przedmiotami do prania i prasowania oraz prezentację kalkografii  z użyciem żelazka.

Wystawa będzie dostępna od 23 listopada do 3 stycznia 2016 r.