Cygańska Noc Poezji

Z okazji Światowego Dnia Języka Romskiego, ustanowionego przed czterema laty przez Kongres Międzynarodowej Unii Romów w Zagrzebiu na dzień 5 listopada, Muzeum Okręgowe oraz Tarnowskie Towarzystwo Kulturalne zorganizowało Cygańską Noc Poezji, połączoną z promocją pokonkursowego tomu wierszy.

Na konkurs, ogłoszony w 2013 r. wpłynęło 290 utworów od 126 autorów. Kuratorem Konkursu była Patrycja Hajek.
Zbiór nagrodzonych i najlepszych z pozostałych, pod redakcją Natalii Gancarz, ukazał się jako ósmy tom w serii "Biblioteka Romska" i stanowi jednocześnie trzecią w tej serii antologię wierszy o tematyce cygańskiej, tym razem zaprezentowanych przez autorów podczas III Konkursu Poezji Romskiej "O Złote Pióro Papuszy"
Poetyckie spotkanie odbyło się w spichlerzu przy Muzeum Etnograficznym.

Bernadetta Cich i Bartosz Grzankowski z towarzyszeniem muzyków - ojca i syna, Łukasza (akordeon) i Gracjana (skrzypce) Andraszów, wprowadzili publiczność w efemeryczny klimat poezji, budując nastrój poprzez świetną interpretację tekstów i grę ze słuchaczami. Po inscenizacji tomiki podpisywał laureat pierwszej nagrody, Jarosław Jędraszczyk.

Przypomnijmy jeszcze nagrodzone wiersze i nazwiska wszystkich laureatów:
I miejsce i statuetkę Złote Pióro Papuszy
- "Cygańskie fado" autorstwa Jarosława Jędraszczyka

-  "Wspomnienie II" autorstwa Mieczysława Arkadiusza Łypa
- Wszystkie trzy wiersze a zwłaszcza utwór "Zderzenia", nadesłane przez Agnieszkę Marek

- "Wyznanie starej Cyganki" Andrzeja Wołosewicza
- "Spotkanie" Małgorzaty Zielińskiej-Januszewskiej
- "Trzy listy Jerzego Ficowskiego do Papuszy" Jerzego Fryckowskiego

oraz
- Wyróżnienie dla Zdzisława Grabowskiego za "Śpiewogrę inscenizowaną pt.: Życie Cygana to gra"
- Wyróżnienie dla Urszuli Zaniewskiej za "Wariatkę"
- Wyróżnienie dla Andrzeja Strokosza za wiersz "Dokąd".

Wydanie tomu i spotkanie promocyjne zostało dofinansowane ze środków budżetu Miasta Tarnowa.