Wiata na wozy cygańskie po remoncie

Wozy cygańskie w Muzeum Etnograficznym – Oddziale Muzeum Okręgowego w Tarnowie są zabezpieczone na zimę poprzez wyremontowaną wiatę. Unikatowa kolekcja w skali światowej, sześciu tradycyjnych wozów cygańskich jest eksponowana w ramach stałej wystawy „Romowie – historia i kultura”. Stan wiaty wybudowanej przed dwudziestu laty, a zwłaszcza część dachowa wymagała remontu. Pozyskaliśmy środki na ten cel z funduszy Ministra Administracji i Cyfryzacji w kwocie 30 664,00 zł, a pozostałą część kosztów w kwocie 5.000,00 zł otrzymaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
Zakres prac obejmował zdjęcie papy pokrywającej wiatę, wymianę skorodowanych elementów drewnianych, zaimpregnowanie całej konstrukcji oraz przymocowanie nowego pokrycia z gontu bitumicznego imitującego gont drewniany.

Wozy romskie będące częścią stałej ekspozycji mającej szczególne znaczenie edukacyjne dla społeczności romskiej w Polsce i na świecie, mogą być bezpiecznie zwiedzane i nie są im groźne zimowe warunki atmosferyczne.