Muzeum Okręgowe w Tarnowie otrzymało po raz drugi certyfikat MIEJSCE PRZYJAZNE MALUCHOM

Muzeum Okręgowe w Tarnowie, jako jedyne muzeum spoza Krakowa otrzymało już po raz drugi certyfikat „Miejsce Przyjazne Maluchom”.

Organizatorzy akcji agencja PR Inspiration, Gazeta Wyborcza oraz portal Wrota Małopolski od 2006 roku tworzą mapę miejsc w których pojawienie się rodziców z małymi dziećmi nie stwarza dla nikogo problemu. Do udziału zapraszali kawiarnie, restauracje, kina, galerie i muzea oraz inne firmy i instytucje, które chciałyby dołączyć do grona miejsc przyjaznych maluchom. Aby otrzymać certyfikat należało spełnić kilka kryteriów, m.in. całkowity zakaz palenia, program edukacyjno- rozrywkowy dla dzieci, wyodrębniona przestrzeń dla dzieci z materiałami do zabawy, udogodnienia do wjazdu wózkiem, otwartość na rodziców z dziećmi oraz pozyskanie pozytywnych komentarzy na temat obiektu i działalności. Dodatkowymi argumentami są: dostępność dla niepełnosprawnych, udostępniony przewijak, prasa i książeczki dla dzieci i rodziców, a nawet stosowanie segregacji śmieci i światła energooszczędnego.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie znane jest wśród uczniów szkół i przedszkoli jako organizator ciekawych lekcji muzealnych. W Siedzibie Muzeum (Rynek 3) odbywają się zajęcia pod tytułem „Tu zbuduję nowe miasto” poświęcone historii Tarnowa połączone z warsztatami plastycznymi. Również wystawom czasowym towarzyszą lekcje muzealne, jak np. obecnej wystawie o żelazkach, na której zajęcia prowadzone są wraz z warsztatami. Dużym zainteresowaniem cieszą się warsztaty plastyczne związane z rozmaitymi wydarzeniami czy świętami.Wspólnie z Fundacją Trasa dla Bobasa Muzeum Okręgowe przygotowało rodzinny przewodnik po oddziałach muzealnych (Eksponaty nie tylko dla mamy i taty), w tym po wystawach „Panorama Siedmiogrodzka”, „Tarnów. Wielcy Tarnowianie”. W salach muzealnych istnieje możliwość zorganizowania przyjęć urodzinowych dla najmłodszych.
To wszystko sprawia, że Muzeum Okręgowe w Tarnowie wpisało się na mapie miejsc, do których warto przychodzić z maluchami.

Patronem medialnym X akcji "Miejsce przyjazne maluchom" są: Telewizja Kraków, Radio KFK.FM (www.krk.fm), Kids in Kraków (www.facebook.com/KidsInKraków) oraz Miasto Dzieci (www.krakow.miastodzieci.pl).

Patronat honorowy nad akcją objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz Marszałek Województwa Małopolskiego.