Pionierskie lata tarnowskiej piłki ręcznej - wystawa

- Wszystko zaczęło się od…spaceru. Pewnego dnia 1960 roku w Parku Strzeleckim w Tarnowie spotkali się dyrektor MDK Józef Skubaja i młody absolwent Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Krakowie Stanisław Majorek. Panowie postanowili założyć sekcje piłki ręcznej. „Od pomysłu do przemysłu” droga okazała się krótka. Szybko ogłoszono nabór wśród uczniów tarnowskich szkół. Warunki były początkowo bardzo trudne. Młodzi zawodnicy pod kierunkiem ambitnego szkoleniowca ćwiczyli na boisku, wtedy jeszcze ziemnym przy MDK oraz w niewielkiej salce na piętrze budynku. Pierwsze sukcesy przyszły bardzo szybko. Już dekadę później w całej sportowej Polsce mówiono z podziwem o „tarnowskiej szkole piłki ręcznej - fragment wstępu do wystawy

Z okazji jubileuszu 55 lecia szczypiorniaka w naszym mieście oraz zbliżających się, organizowanych po raz pierwszy w Polsce, Mistrzostw Europy w tej dyscyplinie sportu, Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza na wystawę - Pionierskie lata tarnowskiej piłki ręcznej. We współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową przygotowaliśmy fotograficzną ekspozycję poświęconą początkom tej popularnej gry zespołowej w Tarnowie oraz czasy jej największych sukcesów. Wystawa zawiera fotografie pochodzące z prywatnych kolekcji, w większości dotąd nie publikowane i nieeksponowane. Przypomina drużyny, ludzi, sportowe imprezy organizowane w Tarnowie oraz zainteresowanie, które budziły. Wszystko to tworzyło pewne unikalne społeczne zjawisko, które rozsławiło miasto w kraju i za jego granicami. 

Otwarcie wystawy odbyło się 8 stycznia 2016 roku
Wystawa jest czynna w budynku E Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, przy ul. Mickiewicza 8.

FOTOGALERIA WERNISAŻU

Wystawa będzie czynna do końca lutego 2016 r.

piłka ręczna logotypy
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.