Plany Muzeum Okręgowego w Tarnowie na 2016 r.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie planuje w 2016 roku zarówno kontynuację cyklicznych wystaw i wydarzeń z lat ubiegłych jak i wprowadzenie nowych propozycji.

Najważniejszymi wydarzeniami, które już na stałe zapisały się do kalendarza kulturalnego regionu i będą kontynuowane to:
- cykl wystaw „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej” – współpraca z ZAiPP, planujemy wystawy artystów: Witold i Elżbieta Pazerowie, Franciszek Kafel, Tomasz Głowacz, Jacek Janicki, Eugeniusz Molski, Maciej Poniedziałek,
- cykl wystaw „ Kolekcjonerzy w Muzeum” – planujemy dwie wystawy z tj „Świat herbaty” oraz  „Szachy świata”.
- konkurs „Malowana Chata”- edycja 53 – miejsce: Zalipie, termin: maj. Najdłużej trwający konkurs w Polsce dotyczący sztuki ludowej. Głównym jego zadaniem jest podtrzymywanie unikatowej w skali Europy ludowej tradycji zdobienia ścian domów i obejść gospodarczych, a także dokumentacja i archiwizacja tych zjawisk, celem jej publicznego udostępnienia i wykorzystania w poszerzeniu programu edukacyjnego, dotyczącego tradycyjnej kultury regionalnej. W konkursie biorą udział twórcy ludowi z Powiśla Dąbrowskiego
- Międzynarodowa Noc Muzeów – termin: 21 maja. Cykliczne wydarzenie, umożliwiające zwiedzanie ekspozycji muzealnych w godzinach wieczornych oraz nocnych połączone z dodatkowymi atrakcjami, jak koncerty, konkursy, możliwość podpatrzenia prac konserwatorów muzealnych itp.
- Dzień Dziecka na Zamku w Dębnie – termin 1 czerwca. Impreza o formule pikniku o walorach edukacyjno-poznawczych, towarzyszy jej niecodzienne zwiedzanie zamku, warsztaty, gry i zabawy oraz konkursy
- Muzealna Noc Świętojańska - miejsce: zamek w Dębnie, termin: 19 czerwca. Wieczorno-nocne spotkania we wnętrzach zamkowych ze sztuką, poezją, muzyką, obyczajami i tradycjami nocy św. Jana połączone z konkursami, wróżbami oraz koncertami.
- Galicjaner Sztetl - Dni Pamięci Żydów Galicyjskich – termin: 16-19 czerwca. Cykliczna impreza upamiętniająca Żydów Galicyjskich, w programie m.in.. koncerty "Pod Bimą", uroczystości modlitewne w Zbylitowskiej Górze, odczyty, referaty, wystawy towarzyszące
- Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów – termin: 29-31 lipca. To prezentacja  kultury, tradycji i historii  Romów. Impreza ma charakter integracyjny i promujący dział cyganologiczny Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Tabor Pamięci Romów wyrusza z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie i wędruje tradycyjnymi konnymi wozami cygańskimi, odwiedzając miejsca upamiętniające męczeńską śmierć Romów zamordowanych podczas akcji eksterminacyjnej przeprowadzonej przez Niemców podczas II wojny światowej.
- Międzynarodowy Turniej Rycerski - O złoty warkocz Tarłówny – termin: sierpień. Impreza plenerowa o charakterze historycznym prezentująca pokazy grup rekonstrukcji historycznej z Polski, Węgier, Czech i Słowacji.
- Zaduszki Witosowe 2016 – termin: 6 listopada.  Cykliczna impreza - spotkanie ludowców przy grobie rodzinnym W.Witosa i St. Mierzwy.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie przedstawi mieszkańcom Tarnowa i nie tylko, nowe bardzo ciekawe wystawy, a  będą to m. in.:

- Wystawa „Gromnicki Nikifor” – miejsce: Muzeum Etnograficzne – oddział MOT, termin: luty- kwiecień.  To retrospektywna wystawa ludowego  artysty pochodzącego z  ziemi tarnowskiej - Jana Kaweckiego. Podobnie jak Nikifor, niedoceniony- choć sztuka stanowi od lat  sens jego życia. Jego twórczość swoim charakterem – stylem malarskim oraz tematyką również przypomina prace słynnego Krynickiego Nikifora.  Muzeum Etnograficzne w Tarnowie jest w posiadaniu największej kolekcji prac tego twórcy, pozyskanych na przestrzeni ostatnich kilku lat.
- Wystawa „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” miejsce: Gmach Główny, termin: kwiecień - czerwiec - wystawa prezentuje 400 lat ewolucji lunety i teleskopu – od narzędzia pozwalającego na obserwację nowych zjawisk na niebie do precyzyjnego przyrządu pomiarowego. Zobaczyć będzie można takie przyrządy jak astrolabium, torquetum czy triquetrum, a także fotometry, spektroskopy czy kamery CCD i model teleskopu Hubble'a.
- Wystawa „Inne Światy/Zaświaty – Tajemnice życia w epoce brązu w północno-wschodnich Węgrzech” – termin: lipiec – wrzesień – wystawa archeologiczna.

Ważną częścią naszej działalności są zajęcia edukacyjne prowadzone przez wszystkie oddziały MOT. Również w tym roku planujemy szeroką gamę zajęć edukacyjnych dla uczniów szkół i przedszkoli, a także warsztatów dla dzieci z rodzicami.

Zakończenie II etapu remontu Gmachu Głównego Rynek 20 ( zwiedzanie nowych przestrzeni)
1. Powierzchnia nowa – przyrost przestrzen:
W 2015 roku Muzeum zrealizowało II etap prac remontowo modernizacyjnych budynków Rynek 20-21– zwiększenie powierzchni o rozbudowę podziemną ulokowaną pod dziedzińcem Muzeum.
2. Opis robót:
W zakres rzeczowy robót prowadzonych w etapie II weszła podziemna rozbudowa budynku wraz z niezbędnymi robotami izolacyjnymi i konstrukcyjnymi. W nowopowstałej części budynku uzyskano łącznie prawie 40 m2 powierzchni użytkowej, zagospodarowanej na nowe sanitariaty i korytarz (dojście do toalet). Wykonano również pomieszczenia sanitariatów na parterze (w tym dla osób niepełnosprawnych) wraz z nową klatką schodową do piwnicy, a także niezbędne roboty instalacyjne obejmujące wewnętrzne instalacje elektryczne, c.o., wodne i kanalizacyjne, jak również odcinek kanalizacji zewnętrznej. Etap II miał na celu zrealizowanie niezbędnych prac przygotowawczych dla ostatecznego etapu III, który zgodnie z założeniami projektowymi ma ponad sześciokrotnie zwiększyć powierzchnię ekspozycyjną obiektu z 129 m2 do 740 m2.
3. Całkowite koszty etapu II (roboty budowlane):
W roku 2015 na ten cel MOT otrzymało z Urzędu Marszałkowskiego dotację w wysokości 556.176,00 zł. Dotację wykorzystano w całości, w tym 434.592,57  zł netto (534.548,86 zł brutto z VAT 23%) na roboty budowlane (umowa podstawowa i zamówienie dodatkowe).