Prezydent Majchrowski powołał Andrzeja Szpunara na członka Rady Muzeum Historycznego miasta Krakowa

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zostało powołane przez Radę Miasta w 1890 r. Na pierwsze zbiory składały się: kolekcja ikonografii Krakowa, portrety wybitnych i zasłużonych obywateli miasta, ryciny, przedmioty zabytkowe i dokumenty związane z działalnością cechów, tłoki pieczętne, numizmaty i medale, okazy broni i inne zabytki kultury materialnej, związane z przeszłością Krakowa. Od 1937 r., również z inicjatywy dra Dobrzyckiego, podjęto po raz pierwszy organizowanie pod patronatem Muzeum dorocznych konkursów na najpiękniejsze szopki krakowskie, organizowane odtąd co roku, z wyjątkiem czasu okupacji hitlerowskiej.
Obecnie jest to nowoczesne muzeum miejskie XXI wieku, będące liderem muzeów miejskich w Polsce, znaczącym muzeum miejskim w Europie oraz zauważalnym muzeum w świecie. Muzeum, z którym utożsamiają się mieszkańcy Krakowa.Muzeum Historyczne Miasta Krakowa tworzy kilkanaście oddziałów, opowiadających historię Krakowa z różnych perspektyw, od średniowiecza do czasów współczesnych. Oryginalny i innowacyjny charakter wystaw jest magnesem dla turystów, a także popularnym tematem materiałów prasowych.
Oddziałami Muzeum Historycznego są: Pałac Krzysztofory, Stara Synagoga, Fabryka Schindlera, Apteka pod Orłem, Ulica Pomorska, Kamienica Hipolitów, Wieża Ratuszowa, Barbakan, Mury Obronne, Celestat, Dzieje Nowej huty, Dom Zwierzyniecki, Dom pod Krzyżem, Podziemia Rynku.
Rada Muzeum sprawuje nadzór nad realizacją przez muzeum jego zadań określonych przez Ustawę o muzeach oraz ocenia działalność muzeum, na postawie sprawozdania rocznego z działalności a także opiniuje roczny plan jego działań. Członkowie Rady Muzeum Historycznego Miasta Krakowa są powoływani co kilka lat przez Radę Miasta i pełnią tą funkcję społecznie.