Madonny Polskie - kolejna wystawa z cyklu Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej

Wystawa autorstwa Franciszka Kafla „Madonny Polskie” to kolejna ekspozycja realizowana w Muzeum Okręgowym w Tarnowie w ramach cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”.
Wernisaż odbył się 15 lutego 2016 roku w Galerii „Piwnica pod Trójką”.

FOTOGALERIA WERNISAŻU

Franciszek Kafel tak opisuje swoją wystawę: „Spoglądając na tę wystawę w retrospektywie mojej twórczości, jest ona tematyczna z przewodnim wątkiem sakralnym. W tym przypadku, moje obrazy to kompilacje malarsko-graficzne, a określając szczegółowo, interpretacje malarskie ikon z polskich sanktuariów maryjnych z dopisanym kaligraficznym tekstem modlitw Jana Pawła II. Można zasugerować temat wystawy jako „Kult maryjny w życiu Jana Pawła II”. Ta forma wizualna pojawiła się nieprzypadkowo. Jestem z wykształcenia  grafikiem, a z wyboru malarzem i stąd taki miraż. Inspiracją do podjęcia tego tematu stało się średniowieczne malarstwo tablicowe i teksty modlitewne Jana Pawła II oraz Jego pontyfikat. Ta skumulowana idea spowodowała powstanie tej kolekcji, którą malowałem kilka lat. Zapraszam zatem do kontemplacji jej tekstów i obrazów.”

W tarnowskim muzeum zobaczymy 35 prac olejnych namalowanych na deskach.

Franciszek Kafel, urodzony w 1954 roku w Piaskach-Drużkowie. Ukończył studia w Krakowskiej ASP na Wydziale Grafiki w Katowicach: malarstwo w pracowni prof. Andrzeja Kowalskiego oraz plakat w pracowni prof. Tadeusza Grabowskiego. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem i projektowaniem graficznym. Był trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Otrzymywał nagrody na polskich i zagranicznych wystawach konkursowych, m.in. Międzynarodowej Wystawie Sztuki Współczesnej Flying-Soaring w Budapeszcie. Jego prace znajdują się w zbiorach polskich muzeów i instytucji kulturalnych m.in. Krakowa, Tarnowa, Rzeszowa, Przemyśla, Katowic oraz Kolonii i Budapeszcie, ale głównie w kolekcjach prywatnych na terenie Polski, Niemiec, Szwajcarii i innych krajów europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wenezueli, Egipcie. Zorganizował ponad 40 wystaw indywidualnych, uczestniczył w ponad 80 wystawach zbiorowych i poplenerowych. Wielokrotnie brał udział w corocznych salonach malarstwa i grafiki organizowanych przez Okręgi ZPAP w Krakowie i Katowicach.

Cykl wystaw „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”, realizowany jest od 2010 roku w ramach współpracy Muzeum i ZPAP Okręg Tarnowski.

Wystawa będzie czynna do 13 marca 2016 roku.