Odkrycie pastelu Stanisława Wyspiańskiego

Kolekcja Muzeum Okręgowego w Tarnowie wzbogaciła się o pastelowy szkic Wawelu, jednego z najwybitniejszych polskich artystów-Stanisława Wyspiańskiego.
Obraz Zamku ukazany jest w dalekiej perspektywie od strony Wisły, z charakterystycznymi konarami drzew na pierwszym planie. Do całości kompozycji, zaaranżowanej czarną kredką pastelową, malarz wprowadził jedynie kolor soczystej zieleni, rezygnując z dokończenia dzieła. Odwrocie papierowego podłoża wykorzystał następnie w 1895 roku, do namalowania portretu swojego przyjaciela Jana Bartosińskiego ("Portret Jana Bartosińskiego", 46,5 cm x 60 cm). Pastel przez wiele lat eksponowany w Dworze w Dołędze oprawiony był w wiedeńskie passe-partout, szczelnie sklejone z tekturowym podłożem. Szczęśliwie dla szkicu, zamocowany został jedynie wzdłuż obrzeży, nie niszcząc pierwotnego zamysłu malarza. 

Obraz trafił do konserwacji w 2016 roku, w ramach pracy doktorskiej Agnieszki Mareckiej, przygotowywanej na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP im. Jana Matejki w Krakowie, skupiającej się na aspektach technologicznych pasteli przełomu XIX/XX w. Punktem wyjścia do podjęcia działań była przeprowadzona rok wcześniej kwerenda, podczas której autorka badań zwróciła uwagę na deformacje, zaplamienia i przedarcia podłoża papierowego, dające podstawy do przeprowadzenia prac naprawczych. Konserwatorka odkryła pastel po wykonaniu wstępnych obserwacji oraz podjęciu decyzji o konieczności rozmontowania konstrukcji passe-partout.  
Fakt istnienia podwójnego pastelu zmienił koncepcję i zakres konserwacji. Zaprojektowany zostanie odpowiedni sposobu montażu oraz dwustronna rama, umożliwiające ekspozycję obu stron dzieła, w sposób bezpieczny dla kruchego podłoża papierowego i warstwy malarskiej.

Pastel będzie można obejrzeć pod koniec roku podczas krótkiej wystawy jednego obrazu.

Agnieszka Marecka
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.