Rozpoczynamy tegoroczną edycję BONU KULTURY

Z inicjatywy Samorządu Województwa Małopolskiego instytucje kultury przygotowały specjalną ofertę warsztatów i spotkań, pod nazwą BON KULTURY, która jest atrakcyjną propozycją spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe.

W ubiegłym roku nasze muzeum było liderem w realizacji zajęć w ramach „BONU KULTURY”. Zrealizowaliśmy największą ilość zajęć wśród instytucji biorących udział w tym programie.
Mamy nadzieję, że tegoroczna oferta spotka się z podobnym odbiorem.

Przygotowaliśmy wiele ciekawych zajęć zarówno dla grup zorganizowanych jak i rodzin z dziećmi niemal w każdym naszym oddziale
.
Będą to m.in.:
- „Konno i zbrojnie” – warsztaty w Ratuszu poświęcone dwóm aspektom życia polskiej szlachty jakim było polowanie i walka,  dzieci będą miały okazję zagrać na rogu czy wziąć do ręki łuk lub włócznie.
- „Z tej samej ulepieni gliny” –  zajęcia w Gmachu Głównym, Rynek 20-21 w trakcie których dzieci będą mogli wypalić w piecu gliniane pamiątki oraz zapoznają z historią rozwoju osadnictwa od pradziejów po czasy nowożytne.
- „W Krainie Legend i Prawd Historycznych” – na zamku w Dębnie uczestnicy zmierzą się z miejscowymi legendami i podaniami, a poprzez udział w interaktywnych zajęciach z pantomimy poznają bohaterów zamku znanych zarówno z legend jak i historii.
-  „Folkowy hand-made”– zajęcia warsztatowe zdobnictwa i sztuki ludowej - w Muzeum Etnograficznym na bazie wystaw „Gromnicki Nikifor” i „Etno-wariacje w babcinej izbie” dzieci spróbują własnych sił w ludowym malarstwie czy w robieniu ozdób z bibuły i ze słomy,
-„Zalipiańskie kwiatki na… serwetki i łopatki”– zajęcia warsztatowe zalipiańskiej sztuki ludowej, które odbędą się  w chacie Felicji Curyłowej w Zalipiu.
- „Opowieść o chlebie” – to zajęcia w Wierzchosławicach, podczas których dzieci zapoznają się z tradycją wypieku chleba i będą mieli okazję wykonać ze słomy „ stróża udanych wypieków”.
-„Na bój na krwawy, Świetny i prawy!” – stań się powstańcem w dołęskim Dworze, - uczestnicy będą mogli odbyć godzinny trening użycia szabli, w tym ćwiczeń ze słomianymi chochołami przygotowanymi w ogrodzie oraz opatrzyć rannego powstańca według XIX-wiecznych standardów.

Warsztaty w ramach „Bonu Kultury” są w bardzo przystępnych cenach (od 5-6 zł/ uczestnik), a dla grup z regionu (pochodzących spoza gminy, gdzie realizowane są zajęcia z Bonu Kultury) istnieje dodatkowo specjalna oferta pozwalająca pokryć koszty dojazdu.