Promocja książki Lidii Luchter – Krupińskiej pt. Róża z Dębińskiego Zamku

Zapraszamy na spotkanie autorskie z panią Lidią Luchter-Krupińską - st. kustoszem i pierwszym wieloletnim kierownikiem Oddziału Muzeum Okręgowego w Tarnowie - Zamku w Dębnie, autorką powieści historycznej "Róża z Dębińskiego Zamku”.
Jest to interesująca opowieść o losach węgierskiej rodziny Wesselinich, właścicieli Zamku w Dębnie w epoce renesansu. Przedstawia skrywaną przez stulecia historię wielkiego uczucia, łączącego Annę, żonę ówczesnego właściciela Dębna, z wybitnym poetą i dramaturgiem węgierskiego Odrodzenia – Bàlintem Balassim. Wspaniałe liryki do Anny – Celii (jak ją zwał Balassi), uznawane są za szczytowe osiągnięcie renesansowej poezji europejskiej.

Spotkanie odbędzie się 14.04.2016 r. o godz. 15.00 w tarnowskim Ratuszu.

Lidia Luchter-Krupińska  - urodzona w 1945 r. ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie Podyplomowe Studium Konserwacji Architektury i Urbanistyki na Politechnice Krakowskiej pod kier. Prof. Wiktora Zina. W latach 1970-1977 pracowała w PP Pracownie Konserwacji Zabytków w Krakowie dokonując m.in. odkryć polichromii na zamku w Nowym Wiśniczu (wyniki ich opublikowała w Sprawozdaniach PAN z 1974 r.). Od 1977 roku pełniła funkcję kierownika i starszego kustosza Muzeum w Zamku w Dębnie, będącego Oddziałem tarnowskiego Muzeum Okręgowego. Od 2009 r. pozostaje na emeryturze. W latach 2013-14 organizowała Muzeum Regionalne w Pilźnie. Jest autorką wielu opracowań związanych głównie z jej praca muzealną, m.in. „Poczet Pań i Panów na Dębnie”, „Legendy o Dębnie i Pilźnie”, „Budowle sakralne Dębna”. Na swym koncie ma również sporo artykułów w różnych czasopismach lokalnych i krajowych. Za swą pracę została odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem „Za Długoletnią Służbę’, Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a także tarnowską statuetką „Uskrzydlony”. Jej hobby to wykonywanie kompozycji z suszonych roślin i kwiatów, które prezentuje na różnych wystawach.