Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych - wystawa już otwarta

Wystawa "Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych", zorganizowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, po raz pierwszy została zaprezentowana w Krakowie w 2009 roku w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii w Polsce, otrzymując zasłużony tytuł najlepszej wystawy tego roku. Tym razem, to tarnowianie mają okazję dowiedzieć się jakimi narzędziami obserwowali Kosmos m.in. Galileusz i Kopernik.
Wystawa prezentuje 400 lat ewolucji lunety i teleskopu – od narzędzia pozwalającego na obserwację nowych zjawisk na niebie do precyzyjnego przyrządu pomiarowego. Na wystawie pojawią się takie przyrządy jak astrolabium, torquetum czy triquetrum, a także fotometry, spektroskopy czy kamery CCD i model teleskopu Hubble´a.
Dzięki eksponatom i materiałowi ilustracyjnemu w postaci grafik, obrazów i druków, można prześledzić rozwój obserwacji astronomicznych dokonywanych w oparciu o proste przeziernikowe instrumenty, poprzez lunety, aż po teleskopy umieszczane w przestrzeni kosmicznej.
Ta kosmiczna wystawa jest skierowana do widzów w każdym wieku. Ekspozycja jest interaktywna, zwiedzający będą mieli możliwość samodzielnie dokonywać obserwacji przez teleskopy, śledzić zachowanie się promienia świetlnego między soczewkami, a nawet budować lunety typu Galileusza czy Keplera.

Wystawie towarzyszą warsztaty edukacyjne.

Wernisaż: 28.04.2016 godz. 18.00 – Gmach Główny, Rynek 20-21
FOTOGALERIA WERNISAŻU

Wystawa czasowa czynna do: 31.08.2016 r.
Organizator wystawy: Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Kurator wystawy: Marta Kuczyńska