Międzynarodowa Noc Muzeów 2016, 14 maja

Magia nocy sprawia, że turyści chętnie zwiedzają muzea w czasie, w którym zazwyczaj są zamknięte. Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w styczniu 1997 w Berlinie, po czym zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach Europy. W 2003 roku jako pierwsze w Polsce Noc Muzeów zorganizowało Muzeum Narodowe w Poznaniu. Dzisiaj jest to bardzo popularna akcja w której bierze udział ok. 120 miast z całej Europy.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie od 2005 roku proponuje w tą niezwykłą noc szereg atrakcji towarzyszących wystawom, które są dostępne nieodpłatnie lub w bardzo promocyjnej cenie.
W tym roku zapraszamy mieszkańców Tarnowa (i nie tylko) 14 maja (w sobotę) w godzinach nocnych do niemal wszystkich naszych oddziałów. Szczegółowy program tegorocznej Międzynarodowej Nocy Muzeów w Tarnowie przedstawiamy poniżej.

MUZEUM ETNOGRAFICZNE
Godz. otwarcia 19.00 – 23.00
Biesiada   Ludowa
- promocja regionalnych potraw – LGD ZIELONY PIERŚCIEŃ TARNOWA – KGW „U TATARA” z Siedliszowic, produktów pszczelarskich KOŁA PSZCZELARZY GMINY SKRZYSZÓW  oraz  tradycyjnych nalewek z Woli Rzędzińskiej,
- kiermasz twórczości ludowej  - KOŁO RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO Z ZALASOWEJ,
- występ kapeli ludowej ZALASOWIANIE,
- promocja wyrobów twórców rękodzielnictwa z Tarnowa i okolic  FUNDACJA PRACOWNIA KREATYWNA,
- wspólna  zabawa taneczna przy zespole EKSPRESJON,

ZAMEK W DĘBNIE
Godz. otwarcia 18.00 – 24.00
We wnętrzach zamku:
- INSCENIZACJA TEATRALNO-MUZYCZNA „ OD KOŁYSKI DO TRUMNY” – czyli kilka scen z życia, obrzędów i uroczystości w staropolskim dworze,
- GRA TERENOWA W NAWIĄZANIU do kultury staropolskiej na terenie przyzamkowego parku.
Projekt realizowany przy współpracy z Fundacją TIMSZEL, Dębińskim Centrum Kultury, z Grupą Teatralną GT działającą przy parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku oraz z młodzieżą ze Szkoły Muzycznej YAMAHA w Tarnowie.

RATUSZ
Godz. otwarcia 19.00 – 24.00
- zwiedzanie stałej ekspozycji „W KONTUSZU I PRZY SZABLI”,
- prezentacja obrazu „ECCO HOMO” Carlo Dolciego z 1635 roku,
- prezentacja dawnego warsztatu pisarza miejskiego,
- prezentacja dawnej broni białej i uzbrojenia ochronnego (zbroi) z  możliwością robienia zdjęć,
- zdjęcia w monidle,
- wejście na wieżę w promocyjnej cenie 5 zł
- konkursy dla dorosłych i dzieci.

SIEDZIBA, RYNEK 3
Godz. otwarcia 19.00-24.00
- zwiedzanie wystawy archeologiczno-historycznej "To właśnie Tarnów. Wielcy Tarnowianie",
- pokazy uzbrojenia historycznego z możliwością przymierzenia i wykonania fotografii.

IZBA PAMIĘCI AK W TARNOWIE, MOŚCICKIEGO 29
Godz. otwarcia 19.00-22.00
- zwiedzanie wystawy stałej,
- spotkanie z członkami SRH im. 16 pułku piechoty (możliwość poznania realiów ruchu rekonstrukcyjnego, zapoznanie się z przykładami uzbrojenia i wyposażenia żołnierskiego w czasów II wojny światowej).

GMACH GŁÓWNY, RYNEK 20-21
Godz. otwarcia 19.00-24.00
- zwiedzanie interaktywnej wystawy „OD LUNETY GALILEUSZA DO TELESKOPÓW KOSMICZNYCH” a także na towarzyszące wystawie WARSZTATY, na których wykonamy kalejdoskopy –  cena 3 zł (warsztaty 6 zł),
- warsztaty produkcji naczyń glinianych  „Z TEJ SAMEJ ULEPIENI GLINY” – cena 6 zł.

Noc Muzeów 2016