IX Integracyjny Plener Malarski - Dębno 2016

Tegorocznemu IX Integracyjnemu Plenerowi Malarskiemu – „Dębno 2016” towarzyszy wyjątkowo piękna, słoneczna pogoda, która utrzymuje się od pierwszego dnia Pleneru.
Plener został uroczyście rozpoczęty przez Krystynę Gurgul - kierownika muzeum  i Wójta Gminy Dębno – Wiesława Kozłowskiego, który powitał wszystkich przybyłych i życzył im wspaniałych artystycznych osiągnięć. Wszyscy uczestnicy Pleneru zwiedzali muzealne wnętrza pod opieką przewodników wypatrując przy okazji ciekawych elementów architektonicznych do późniejszych przedstawień malarskich.

Podobnie jak w latach ubiegłych wśród uczestników Pleneru jest spora grupa osób z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Brzeska i z Tarnowa, uczniowie tarnowskiego Liceum Plastycznego a także młodzież z Gimnazjów i Szkół Podstawowych z terenu Gminy Dębno (Wola Dębińska, Porąbka Uszewska, Sufczyn, Maszkienice, Łysa Góra ). Do grupy plenerowiczów dołączyli także seniorzy z Twórczego Klubu Seniora w Tarnowie, który działa przy parafii św. Maksymiliana. Fachowych wskazówek i rad udziela wszystkim uczestnikom p. Jerzy Ruszel – tarnowski artysta, który na co dzień pracuje także w Liceum Plastycznym. Nieliczne, wolne chwile sam wykorzystuje i chwyta za pędzel malując wraz z uczestnikami Pleneru. Od kilku już lat pozostawia w naszym muzeum swoje znakomite prace, które ogromnie wzbogacają ikonografię zamkową.

Tegoroczny „Integracyjny Plener Malarski – Dębno 2016” wpisuje się także w trwający od poniedziałku Tydzień Godności z Niepełnosprawnością.

W najbliższy poniedziałek tj. 16 maja w zamku w Dębnie spotyka się komisja jury, która oceni powstałe podczas pleneru prace. Będą oceniane w czterech kategoriach i zostaną zaprezentowane na wystawie poplenerowej w siedzibie współorganizatora Pleneru – w Dębińskim Centrum Kultury w Jastwi.
Wernisaż wystawy odbędzie się 19 maja o godz. 10.00 w DCK w Jastwi.

Plener został objęty honorowym patronatem przez Starostę Brzeskiego Andrzeja Potępę oraz Wójta Gminy Dębno