W Wierzchosławicach odbyły się obchody 90. rocznicy zamachu majowego

W burzliwych, najnowszych dziejach Polski niewiele było wydarzeń równie dramatycznych i bezprecedensowych jak przewrót majowy 1926 roku. Żołnierze wierni marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu postanowili w brutalny sposób przejąć władzę w Polsce.
Po trzech dniach walk konstytucyjnie wybrany rząd na czele z premierem Wincentym Witosem podał się do dymisji. 

Czy tą niechlubną kartą w naszej historii zadano cios młodej demokracji, wprowadzając autorytarne rządy sanacji? Historycy są podzieleni co do oceny skutków przewrotu majowego. Jedni uważają, że Piłsudski uratował Polskę przed anarchią  i rozpadem, drudzy – że pogrzebał demokrację w II Rzeczypospolitej i wprowadził rządy autorytarne. Niewątpliwie faktem jest, że wydarzenia majowe rozpoczynają pewną nową epokę w dziejach Polski. Epokę, która przez następną dekadę odcisnęła negatywne piętno i podważyła wiarę w suwerenność narodu, a w konsekwencji być może doprowadziła do upadku II Rzeczypospolitej we wrześniu 1939 r.
W maju 1926 roku poniosła bez wątpienia również klęskę idea wiązania ludu z państwem, wciągnięcia szerokich rzesz chłopskich i robotniczych do współrządzenia. Przegrana demokracji była klęską Polski, państwa i narodu. Jak pisał po latach Wincenty Witos, premier obalonego zamachem majowym rządu: "Droga rewolucyjna do zdobycia władzy nie jest konieczna tym, którzy mogą do niej dojść inną drogą. [...] Marszałek Piłsudski miał możliwość bez wylania jednej kropli krwi wziąć władzę w swoje ręce, gdyż literalnie leżała ona na ulicy". Przypomnijmy, że bilans ofiar trzech dni bratobójczych walk wyniósł 379 osób. 
Dzisiejsza retoryka publicystyczna w dalszym ciągu, mimo że w warunkach nieskrępowanej suwerenności, często – ze względów politycznych – „udowadnia nam", że "zamach” był potrzebny, że prawo i wolność nie są największym skarbem narodu, że nie wszyscy wobec prawa powinni być równi. W tym szczególnym roku pamiętajmy jednak przesłanie Wincentego Witosa: „Potęgi i państwa nie stworzy żaden największy choćby geniusz, uczynić to może cały, wolny,  świadomy swych praw i obowiązków naród". 

Pragnąc nawiązać do okrągłej rocznicy tego wydarzenia, dla uczczenia pamięci premiera rządu II RP Wincentego Witosa oraz ofiar bratobójczych walk, w Wierzchosławicach zorganizowano 19 czerwca 2016 roku rocznicowe obchody. 
90. rocznica zamachu majowego 90. rocznica zamachu majowego
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.