Dzień Dziecka na Zamku w Dębnie, 1.06.2016

W tym roku Muzeum Zamek w Dębnie oraz Dębińskie Centrum Kultury przygotowało po raz kolejny ciekawą ofertę dla dzieci w wieku przedszkolnych i wczesnoszkolnym z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka

Równocześnie na kilku stanowiskach na terenie zamku, w jego wnętrzach, na dziedzińcu i na zamkowym wzgórzu dzieci wsłuchiwały się w legendy o Białej Damie, o Księżnej Kindze, słuchały czytanych im najpiękniejszych polskich baśni i legend.
Sala Rycerska stała się areną opowieści o paziu, giermku i rycerzu. W Kaplicy zamkowej wszyscy przeżywali uroczystą ceremonię pasowania na rycerza. Dzieci przebierały się w stroje odpowiednie do danego wydarzenia i same mogły wcielać się role postaci o których słuchały opowieści.
Na wzgórzu zamkowym dzieci zostały zaproszone do turniejowych szranków, gdzie w różnych konkurencjach  mogły wykazywać się swoją sprawnością. Towarzyszyły temu radosne i głośne okrzyki dopingujące kolegów, a w przeciąganiu liny dziewczynki często okazywały się silniejsze i sprawniejsze.
W trakcie pikniku edukacyjnego wystąpiły także dzieci ze Szkoły Podstawowej w Woli Dębińskiej, które w krótkiej etiudzie teatralnej zaprezentowały bohaterów ulubionych dziecięcych bajek. Nad grupą młodych, pięknie przebranych i ucharakteryzowanych dzieci czuwała p. wicedyrektor Lucyna Migdał. Przy stołach ustawionych na zamkowych balkonach zorganizowany był także konkurs plastyczny, w którym dzieci mogły narysować świat swoich dziecięcych marzeń. Starsze koleżanki z Gimnazjum w Porąbce Uszewskiej z wielkim zaangażowaniem malowały twarze młodszym koleżankom i kolegom.

Na zakończenie obchodów Dnia Dziecka kierownik Muzeum Zamek w Dębnie Krystyna Gurgul, oraz dyrektor Dębińskiego Centrum Kultury w Jastwi wręczali nagrody i wyróżnienia za najpiękniejsze prace plastyczne. Nagrody ufundowało Muzeum Okręgowe w Tarnowie.
W spotkaniu uczestniczyło 184 dzieci.