Zapraszamy na Wakacyjne Muzealne Zajęcia Rodzinne

Szanowni Państwo,
Zapraszamy na Wakacyjne Muzealne Zajęcia Rodzinne w każdy wtorek i czwartek lipca godzina 10.30 i 12.00.

„Z tej samej ulepieni gliny”
Wakacyjne muzealne zajęcia rodzinne - Z tej samej ulepieni glinyNaczynia gliniane są znakomitym źródłem poznania historycznego, świadczącym nie tylko o samej działalności człowieka w minionych epokach na terenie danej miejscowości, ale także o poziomie rozwoju technicznego i kulturowego społeczeństwa, które je wytworzyło. W oparciu o prezentację multimedialną i stworzoną specjalnie na potrzeby zajęć ekspozycję, zawierającą oryginalne eksponaty sprzed tysięcy lat, zapoznamy dzieci z historią rozwoju osadnictwa na terenie samego miasta Tarnowa, jak i okolicznych miejscowości. Uczestnicy poznają techniki produkcji naczyń glinianych, sposoby ich obróbki i stosowanego wzornictwa. Uzbrojeni w wiedzę teoretyczną uczniowie będą mogli podjąć samodzielną pracę nad wykonaniem kopii zabytków glinianych znajdujących się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie, naczyń: dzbanków, filiżanek, koszyczków, medalionów, przęślików, figurek, zdobionych stosowaną w pradziejach techniką, polegającą na odciskaniu w nim występujących w naturalnym środowisku lub wytworzonych przez człowieka przedmiotów (muszelek, sznurów, grzebyczków). Po wykonaniu naczyń, zostaną one przekazane uczestnikom warsztatów.
Czas trwania: 1,5 godziny
Koszt: 6,00 zł
1 zł dla grup spoza Gminy Tarnów
Miejsce: Gmach Główny Muzeum, Rynek 20-21
Szczegółowe informacje i rezerwacja: Przemysław Kozek, tel. 14 621 21 49 w. 89 e-mail: przemek.kozek@op.pl

„Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych”
Wakacyjne muzealne zajęcia rodzinne - Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznychKtóż z nas nie spoglądał w rozgwieżdżone nocą niebo? Któż nie marzył o podróży w kosmos, do gwiazd? Ludzie wierzyli, że ich przyszłość zapisana jest w gwiazdach a wszechświat od zawsze był wielką pociągającą tajemnicą i zagadką.
Niezwykła, interaktywna wystawa Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych, zorganizowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezentuje 400 lat ewolucji lunety i teleskopu – od narzędzia pozwalającego na obserwację nowych zjawisk na niebie do precyzyjnego przyrządu pomiarowego. Wystawa ta, dosłownie, przybliży nas do gwiazd.
Na wystawie pojawiają się takie przyrządy jak astrolabium, torquetum czy triquetrum, a także fotometry, spektroskopy czy kamery CCD i model teleskopu Hubble´a.
Dzięki eksponatom i materiałowi ilustracyjnemu w postaci grafik, obrazów i druków, można prześledzić rozwój obserwacji astronomicznych dokonywanych w  oparciu o proste przeziernikowe instrumenty, poprzez lunety, aż po teleskopy umieszczane w przestrzeni kosmicznej.
Wystawa połączona jest z warsztatami plastycznymi, w których trakcie można wykonać kalejdoskop. Taki mały przyrząd, który „zabierze” nas w podróż do gwiazd.
Czas trwania: 1,5 godziny
Bilet normalny: 6 zł
Bilet ulgowy: 4 zł
Koszt warsztatów: 6,00 zł