Muzeum otrzymało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego dofinansowanie zadania Konserwacja gobelinu flamandzkiego ze sceną mitologiczną Jazon zaprzęgający byka przed Ajetesem, z Zamku w Dębnie

Muzeum Okręgowe w Tarnowie otrzymało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego dofinansowanie na realizację zadania Konserwacja gobelinu flamandzkiego ze sceną mitologiczną „Jazon zaprzęgający byka przed Ajetesem”, z Zamku w Dębnie.
Zadanie realizowane jest w ramach programu Dziedzictwo kulturowe (priorytet: Wspieranie działań muzealnych).

W ramach zadania zaplanowane jest odczyszczenie i przeprowadzenie konserwacji zabytkowego gobelinu flamandzkiego pochodzącego z przełomu XVII/XVIII wieku, ze sceną mitologiczną przedstawiającąfragment historii Argonautów „Jazon zaprzęgający byka przed Ajetesem”, eksponowanego w Sali Koncertowej Zamku w Dębnie.

Konserwacja polegać będzie na usunięciu wcześniejszych zawieszeń, odczyszczeniu i wypraniupowierzchni tkaniny, częściowym usunięciu wcześniejszych napraw i przygotowaniu do scalenia kolorystycznego, oraz zabezpieczeniu gobelinu poprzez wykonanie dublażu. Zabezpieczone zostaną przetarte powierzchnie i podszyte od spodu ochronną podszewką. Po wykonaniu systemu zabezpieczającego tkaninę, gobelin zostanie zawieszony na ścianie.

Rozpoczęła się konserwacja obiektu.
O postępach prac informować będziemy na stronie Muzeum.

Zadanie dofinansowano ze środków Województwa Małopolskiego.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MKiDN