Wystawa INNE ŚWIATY/ZAŚWIATY - tajemnice życia w epoce brązu w północno-wschodnich Węgrzech

Wystawa „Inne światy / zaświaty”. Tajemnice życia w epoce brązu na terenie północno-wschodnich Węgier

Od 1 sierpnia 2016 w naszej siedzibie, Rynek 3  prezentujemy  ciekawe przedmioty z brązu i gliny znalezione na terenie północno-wschodnich Węgier.
Wspólnie z Herman Otto Muzeum w Miszkolcu  zapraszamy na wystawę  „Inne światy/zaświaty”.

Wystawa prezentuje najnowsze wyniki badań archeologicznych dotyczące epoki brązu na terenie północno-wschodnich Węgrzech (2300 – 900 p.n.e.). Jej twórcami jest grupa archeologów z Herman Otto Muzeum w Miszkolcu.

Wystawę rozpoczyna prezentacja tajemnic kultury tellowej z początków epoki brązu (ok.2300 – 1400 p.n.e.). Tell po arabsku znaczy wzgórze, miejsce, gdzie przez setki a nawet tysiące lat osiedlali się ludzie, pojawiały się i niszczały różne zabudowania, tworzyła się społeczność połączona wspólnymi wierzeniami i zwyczajami pogrzebowymi.

Ten proces ukazuje pierwsza część wystawy, a wspaniałym „dodatkiem” do niej są przepiękne przedmioty z brązu. W późnym okresie epoki brązu (1400 – 900 p.n.e.) nastąpił proces „globalizacji” tej części Europy, gdzie relacje kulturowe są coraz bardziej rozgałęzione i dalekosiężne, wspólnoty ludzkie stają się coraz bardziej mobilne, a kultura materialna coraz bardziej uniwersalna, powstają grody, osady obronne a osiedla rolnicze pojawiają się na wcześniej nieeksploatowanych terenach. Te procesy odzwierciedlone są m.in. cechami ceramiki, nowymi obyczajami pogrzebowymi (kremacja zmarłych), nowymi metodami w metalurgii brązu, a przede wszystkim ogromnym zasięgiem dystrybucji produkowanych wyrobów – aż po Niemcy i Skandynawię. Takie starannie opracowane przedmioty z brązu archeolodzy najczęściej znajdują ukryte jako skarby. W późnym okresie epoki brązu wartościowe obiekty metalowe są deponowane w ziemi w niespotykanej dotychczas ilości. Proces „globalizacji” znalazł swe odzwierciedlenie również w szerokim rozprzestrzenieniu się zwyczaju kremacji. Około 1000 lat p.n.Ch. wielkie cmentarzyska urnowe pojawiają się dosłownie wszędzie. Wystawa zachęca zwiedzających do rozważań na temat życia codziennego naszych przodków, ich rytuałów i wierzeń, ale pokazuje nam również ich życie codzienne, wspaniałe wyroby wykonane z brązu i gliny, zgromadzone w wielkiej ilości.

Inne światy - logotypy 

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.