Zalipie na Ukrainie – 16-17 września 2016

16 września 2016 r. w Muzeum Pisanek w ukraińskiej miejscowości Kołomyja zostanie otwarta wystawa prezentująca unikatową w skali europejskiej tradycyjną sztukę ludową, z której słynie małopolska wieś Zalipie.
W Zalipu od kilku pokoleń pielęgnuje się zwyczaj malowania domów i ich wnętrz w oryginalne wzory roślinne. Ten fenomen sztuki ludowej odkrył w 1905 r. Władysław Hickel, podziwiając ścienne makatki w pokoju swego służącego. Pierwsze ośrodki malarskie zlokalizował w Zalipiu i w Borusowej, gdzie natknął się na papierowe malowanki zawieszone na ścianach oraz malowidła ścienne. Późniejsze badania wykazały, że zjawisko to istnieje jeszcze w innych wsiach znajdujących się w widłach Wisły i Dunajca (obecnie w Konkursie „Malowana Chata” biorą udział malarki z 16 miejscowości Powiśla Dąbrowskiego: Dąbrowa Tarnowska, Bolesław, Gorzyce, Dąbrówka Gorzycka, Kłyż, Kuzie, Niwki, Świebodzin, Zalipie, Ćwików, Czyżów, Grądy, Pilcza Żelichowska, Otfinów, Żelazówka). 
Ta niepowtarzalna sztuka zdobienia powstała prawdopodobnie już w XIX wieku i związana była z zanikiem dymnych chat. Aby „odświeżyć” i upiększyć pomieszczenia kobiety zamalowywały wapnem zakopcone dymem ściany, zwane „packami”. Na tak przygotowanych ścianach powstawały misterne kwiatowe wzory. Umieszczano je pod obrazami, oknami, wokół pieca, aż zaczęły pokrywać całe ściany, powały, piece i sprzęty. W końcu malunki wyszły na zewnątrz.  Propagatorką tej unikatowej sztuki ludowej, była wybitna malarka Felicja Curyło (1904-1974). Dom artystki już za jej życia był licznie odwiedzany i przez lata stał się najważniejszym miejscem dla wszystkich interesujących się sztuką ludową.

Wystawa zaprezentowana na Ukrainie powstała ze zbiorów Muzeum Etnograficznego Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Są to 44 plansze tzw. wzorniki, na których malarki zaprezentowały swoje charakterystyczne wzory, kolory i techniki malarskie oraz fotografie współczesnych malowanych wnętrz mieszkalnych i całych zagród. Dopełnieniem prezentacji jest przygotowana w języku ukraińskim wystawa planszowa „Malowane wsie Powiśla Dąbrowskiego” (autor Urszula Gieroń)  składająca  się z kilku sekwencji opowiadających o fenomenie sztuki zalipiańskiej: Malowane wsie – tradycja i współczesność, Sztuka ludowa Powiśla Dąbrowskiego, Konkurs Malowana Chata, Felicja Curyłowa – malarka ludowa i propagatorka zalipiańskiej sztuki ludowej, Muzeum Zagroda Felicji Curyłowej. 

Po otwarciu wystawy w Kołomyji nasza delegacja na czele z dyrektorem Andrzejem Szpunarem bierze udział w pracach jury konkursu „Malowany Dzban” w ukraińskim Kosowie. Kosów Huculski to miasto na Ukrainie, które jest znanym centrum garncarstwa z dużą ilością pracowni z ceramiką huculską.
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.