Wyjazd Panoramy Siedmiogrodzkiej na Węgry do Opusztaszeri (dofinansowany ze środków Grupy Azoty SA), gdzie będzie prezentowana podczas Międzynarodowego Kongresu Panoram w Opusztaszeri Nemzeit Torteneti Emlepark

W dniach 28–30 września 2016 r. w Ópusztaszer na Węgrzech w Narodowym Parku Historycznym odbędzie się Międzynarodowy Kongres Panoram (International Panorama Council).

To historyczne dla Węgrów miejsce, gdzie dokonano zatwierdzenia pierwszych węgierskich praw zwyczajowych przez księcia Arpada i pozostałych przywódców po przybyciu na Nizinę Panońską. W roku 1971 założono w Opusztaszer skansen historyczny, w którym następnie umieszczono panoramę przedstawiającą zajęcie Wielkiej Równiny Węgierskiej przez Węgrów pod wodzą Arpada. Panoramę namalował zespół malarzy węgierskich pod kierownictwem Arpada Fesztiego dla uczczenia tysiąclecia Węgier, przypadającego w roku 1896. Do roku 1945 panorama była eksponowana w Budapeszcie. Uszkodzoną podczas działań wojennych panoramę konserwowali polscy specjaliści. Często występuje pod nazwą „Panorama Fesztiego”. Węgrzy zwrócili się do Muzeum Okręgowego z prośbą o możliwość pokazania, znajdujących się w zbiorach Muzeum, fragmentów „Panoramy Siedmiogrodzkiej”. Idea jest taka aby w jednym miejscu pokazać dwie ważne dla historii Węgier panoramy.

Referat o historii „Panoramy Siedmiogrodzkiej” oraz o procesie zbierania pociętych fragmentów olbrzymiego płótna a także otwarcie wystawy będzie elementem Kongresu Panoram. Międzynarodowy Kongres Panoram grupuje właścicieli lub przedstawicieli właścicieli obrazów Panoramicznych z całego świata. Na tegorocznej Konferencji do tego grona zostanie przyjęty Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Andrzej Szpunar, zastępując dotychczasowego reprezentanta Muzeum Adama Bartosza.

W ramach przygotowań do wyprawy kilkunastu płócien poddane one zostały przeglądowi konserwatorskiemu, 4 obrazy zostały oprawione w nowe piękne ramy. W Ópusztaszer „Panorama” z Tarnowa będzie pokazywana przez pół roku (do końca marca 2017 r.). Wystawa będzie promować Tarnów i województwo Małopolskie w miejscu odwiedzanym przez dziesiątki tysięcy Węgrów oglądających swoją panoramę „Wejście Arpadów na Nizinę Panońską”.
W tym skomplikowanym i kosztownym przedsięwzięciu tarnowskie Muzeum jest wspierane przez Grupę Azoty SA, Mecenasa Muzeum.

Grupa Azoty