XX Międzynarodowy Turniej Rycerski O Złoty Warkocz Tarłówny – 18 września 2016, Zamek w Dębnie

Za nami jubileuszowy, 20. Międzynarodowy Turniej Rycerski „O Złoty Warkocz Tarłówny”

W niedzielę 18 września 2016 r. do Dębna zjechały grupy rekonstruktorów, które od lat uświetniają Turniej swoim udziałem. Dzięki temu, przez kilka godzin goście turnieju mogli podziwiać najlepszych artystów z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Widzowie wydarzenia mogli podziwiać następujących wykonawców:
(1) Agencję Eventów Historycznych „Sarmata” z Baranowa Sandomierskiego, (2) Pełniącą rolę gospodarzy wydarzenia, Drużynę Rycerską Jakuba Odrowąża z Dębna, (3) fantastyczne i niepowtarzalne pokazy jazdy konnej zapewnił Sandomierski Ośrodek Kawaleryjski pod dowództwem wielkiego przyjaciela Dębna, Andrzeja Burego, (4) wystąpiłą też Krakowska Grupa Kaskaderów Konnych „Art-Show”. Nie byłoby prawdziwego turnieju, gdyby nie grupy rycerzy stojących mocno obiema nogami na ziemi, stąd po raz pierwszy wystąpiła(5) Grupa Juvenes Feles z Tarnobrzega, która zapreznetowała się obok (6) Miechowskiego Bractwa Rycerskiego, (7) Niepołomickiego Bractwa Rycerskiego oraz (8) Zakonu Rycerskiego Ziemi Bieckiej, (9) Braci Dobrzyńskich, (10)wiśnickiej grupy „Per Saecula”, (11) Konfraterni Rycerskiej z Krakowa oraz (12)Pocztu Świętosława z Wieżycy. Wśród wykonawców nie zabrakło także znanego z ubiegłorocznej edycji (13) Katostwa Nyskiego, które tym razem działało przy samym zamku. Listę polskich wykonawców historycznych zamykają goście specjalni z Lęborka, który reprezentowały dwie grupy łucznicze i dwa zespoły muzyki i tańca dawnego "Incantare" oraz "La Danza Antica".

Nie byłoby dobrego widowiska, gdyby nie nasi przyjaciele z Czech, Słowacji i Węgier. Jak zwykle swoim żywiołowym występem publiczność zabawiali Węgrzy z Zakonu św. Jerzego z Wyszehradu z pokazem walki z użyciem broni białej oraz łuczniczym i kuszniczym. Czechy reprezentowała znakomita grupa Memento Mori, realizująca znakomite pokazy, tym razem w średniowiecznej stylizacji.
Na końcu wspomnieć trzeba o naszych słowackich gościach i przyjaciołach ze Skupina historyckeho sermu - Berezun.

Zwieńczeniem święta był wieczorny koncert Lubelskiej Federacji Bardów - grupy znanej wszystkim wielbicielom brzmień znanych z piosenek autorskich i poetyckich.
Zmagania rycerskie zakończył występ teatru ognia i pokaz sztucznych ogni.

Miejsce: Zamek w Dębnie – oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie
Organizatorzy: Muzeum Okręgowe w Tarnowie – instytucja kultury Województwa Małopolskiego, Dębińskie Centrum Kultury
Patronat honorowy: Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Andrzej Potępa – Starosta Powiatu Brzeskiego, Wiesław Kozłowski – Wójt Gminy Dębno
Mecenas Muzeum: Grupa Azoty