W Zamku w Dębnie odbyły Jesienne Spotkania przy Herbacie

Organizowane przez Zamek w Dębnie – oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie przy współpracy z Dębińskim Centrum Kultury cykliczne imprezy, jakimi są „Spotkania przy Napojach” odbyły się w tym roku już po raz szesnasty. „Spotkaniom” tym towarzyszą wernisaże wystaw, degustacje napojów a także koncerty.

W niedzielę 9 października 2016 r. przed widownią zgromadzoną w Sali Koncertowej Muzeum wystąpił „Duet Rodzinny – Ania i Kinga”. Dla mieszkańców Dębna oraz przybyłych gości było to wydarzenie wyjątkowe, gdyż po raz pierwszy w muzealnych wnętrzach wystąpiły rodowite dębnianki –  Anna Gurgul i jej córka Kinga.

Podczas ostatnich „Jesiennych Spotkań przy Herbacie” w zamkowym muzeum otwarta została bardzo interesująca wystawa „Aniołowie nas niosą”, której autorką jest pani Zofia Tylek. Aniołowie – nasi niebiańscy opiekunowie, wizerunki świętych, oraz różnorodne oblicza Pięknych Madonn malowane są przez Autorkę na drewnianych, głównie dębowych podobraziach specjalnie przygotowywanych przez męża pani Zofii – Andrzeja Tylek.

Zofia Tylek jest absolwentką Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pracowała w szkolnictwie oraz w Instytucie Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk. Obecnie mieszka i tworzy wraz z mężem, w Winiarach koło Gdowa.
Maluje akrylami na drewnie wykorzystując autorskie techniki „postarzające”. Deski są najczęściej dębowe, bukowe lub olszynowe. Autorka wykorzystuje naturalny układ słoi oraz pęknięć drewna, co dodatkowo zwiększa ekspresję i wymowę powstających dzieł, a wprawne dłuto pana Andrzeja wydobywa z twardego podobrazia dodatkowe ozdobne formy.
Od prawie dwudziestu lat jej prace można było oglądać na wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych. Od 2010 roku cyklicznie uczestniczy w Jarmarku Anielskim w Nowym Sączu.

Organizatorzy zapraszają na wystawę „Aniołowie nas niosą” do Zamku w Dębnie – oddziału Muzeum Okręgowego w Tarnowie, którą można oglądać do 6.11. 2016 r. w godzinach otwarcia muzeum.
Jesienne Spotkania przy Herbacie