Fotorelacja z prac w ramach zadania: Konserwacja gobelinu flamandzkiego ze sceną mitologiczną „Jazon zaprzęgający byka przed Ajetesem”, z Zamku w Dębnie

Muzeum Okręgowe w Tarnowie realizuje zadanie Konserwacja gobelinu flamandzkiego ze sceną mitologiczną „Jazon zaprzęgający byka przed Ajetesem”, z Zamku w Dębnie.

Zadanie realizowane jest w ramach programu MKiDN Dziedzictwo kulturowe (priorytet Wspieranie działań muzealnych).
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Małopolskiego.

Trwają prace konserwatorskie prowadzone przez Polskie Pracownie konserwacji Zabytków S.A. ul. Solec 103, 00-382 Warszawa pod kierownictwem Marioli Ratajczyk - Kierownika Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki.

Prace przebiegają zgodnie z planowanym harmonogramem:
3 czerwca 2016 r. obiekt przetransportowano do pracowni i rozpoczęto prace konserwatorskie.

Przewidywany termin zakończenia prac - 6 grudnia 2016 r.

W ramach zadania realizowane jest odczyszczenie i przeprowadzenie konserwacji zabytkowego gobelinu flamandzkiego pochodzącego z przełomu XVII/XVIII wieku, ze sceną mitologiczną przedstawiającąfragment historii Argonautów „Jazon zaprzęgający byka przed Ajetesem”, eksponowanego w Sali Koncertowej Zamku w Dębnie.
Konserwacja polega na usunięciu wcześniejszych zawieszeń, odczyszczeniu i wypraniu powierzchni tkaniny, częściowym usunięciu wcześniejszych napraw i przygotowaniu do scalenia kolorystycznego oraz zabezpieczeniu gobelinu poprzez wykonanie dublażu. Zabezpieczone zostaną przetarte powierzchnie i podszyte od spodu ochronną podszewką. Po wykonaniu systemu zabezpieczającego tkaninę, gobelin zostanie zawieszony na ścianie.

Poniżej przedstawiamy fotorelację z przeprowadzonych do tej pory etapów prac konserwatorskich:
Gobelin na ekspozycji w Zamku w Dębnie
Przygotowanie obiektu do transportu
 Gobelin na ekspozycji w Zamku w Dębnie  Przygotowanie obiektu do transportu
Przygotowanie obiektu do transportu Przygotowanie obiektu do transportu
Całość, awers,  stan przed konserwacją Całość, rewers,  stan przed konserwacją z widocznym sposobem montażu podszewki podczas ostatniej konserwacji
Całość, awers,  stan przed konserwacją Całość, rewers,  stan przed konserwacją z widocznym sposobem montażu podszewki podczas ostatniej konserwacji
Fragment, rewers,  stan przed konserwacją z widocznymi przeszyciami łat podczas ostatniej konserwacji Fragment, rewers,  stan przed konserwacją z widocznymi przeszyciami łat podczas ostatniej konserwacji
Fragment, rewers,  stan przed konserwacją z widocznymi
przeszyciami łat podczas ostatniej konserwacji
Fragment, rewers,  stan przed konserwacją z widocznymi
przeszyciami łat podczas ostatniej konserwacji
Fragment, rewers,  stan przed konserwacją z widocznymi przeszyciami łat podczas ostatniej konserwacji Fragment, rewers,  stan przed konserwacją
Całość, rewers,  stan przed konserwacją po demontażu podszewki, z widocznym sposobem montażu łat wzmacniających podczas ostatniej konserwacji Całość, rewers,  stan przed konserwacją w prześwicie, z widocznymi ubytkami i rozsnuciami
Całość, rewers,  stan przed konserwacją po demontażu podszewki,
z widocznym sposobem montażu łat wzmacniających podczas ostatniej konserwacji
Całość, rewers,  stan przed konserwacją w prześwicie, z widocznymi ubytkami i rozsnuciami
Fragment, rewers,  stan przed konserwacją po wypruciu podszewki i łat z widocznymi nićmi mocowania łat Fragment, rewers,  stan przed konserwacją po wypruciu podszewki i łat z widocznymi nićmi mocowania łat
i łat z widocznymi nićmi mocowania łat
Fragment, awers,  stan przed konserwacją Fragment, awers,  stan przed konserwacją
Fragment, awers, stan przed konserwacją Fragment, awers, stan przed konserwacją
Fragment, awers,  stan przed konserwacją Fragment, awers,  stan przed konserwacją
Przykład fragmentu powierzchni, w obrębie którego prowadzone są prace konserwatorskie. Linia białej nici wyznacza pole przeprowadzonych prac. Przykład fragmentu powierzchni, w obrębie którego prowadzone są prace konserwatorskie. Linia białej nici wyznacza pole przeprowadzonych prac.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
.

Zadanie dofinansowano ze środków Województwa Małopolskiego.

MKiDN

Małopolska