Koncert w Szlacheckim Dworze w Dołędze oraz prezentacja obrazu Rabacja chłopska Jana Lorenowicza w ramach cyklu Galeria Jednego Obiektu

Kolejny koncert z cyklu „Koncert w szlacheckim dworze” podczas którego wysłuchamy polskiej muzyki klasycznej w wykonaniu profesjonalnych artystów. W repertuarze m.in. F. Chopin, H. Wieniawski, I.J. Paderewski, St. Moniuszko.

Podczas tego koncertu odbędzie się kolejna prezentacja  z cyklu „Galeria jednego obiektu” – obraz „Rabacja Chłopska” Jana Lorenowicza. 

Wykonawcy koncertu:
Lidia Chmielewska
Ukończyła Akademię Muzyczną w Łodzi na Wydziale Instrumentalnym. W Filharmonii Świętokrzyskiej pracuje jako altowiolistka od 1992. Była pedagogiem w szkołach muzycznych w Kielcach, Końskich i Ostrowcu Św. Współpracowała z Teatrem Wielkim w Łodzi.. Występowała w studenckiej orkiestrze Polish Camerata. Brała udział w festiwalach Jeunesses Musicales. Jest także poetką – wydała trzy tomiki wierszy. 

Edyta Piwowarczyk

Po ukończeniu Akademii Muzycznej w Krakowie zatrudniona została w PSM I i II st. w Kielcach jako nauczyciel fortepianu i przedmiotów ogólnomuzycznych, a także jako akompaniator. Od wielu lat współpracuje z Filharmonią Świętokrzyską, biorąc udział w koncertach (partie fortepianu, klawesynu i organów, akompaniator) i audycjach muzycznych. Na koncie artystycznym ma nagrania płyt z Martą Złotnicką oraz z Triem Kameralnym. We współpracy z innymi nauczycielami ora z KCK i Teatrem im. S. Żeromskiego wyreżyserowała bajki muzyczne Piotruś Pan i Bursztynowa księżniczka.

Mariusz Połomka

Skrzypek Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach , jest członkiem Kwartetu Smyczkowego Filharmonii Świętokrzyskiej "Fandango",   oraz  nauczycielem gry na skrzypach w Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Feliksa Rybickiego w Starachowicach. „Rabacja Chłopska” Jana Kantego Lorenowicza (1821-1895)
Obraz powstał w 1851 roku (5 lat po Rabacji Chłopskiej) i pochodzi z kolekcji książąt Sanguszków z pałacu w Gumniskach. Krwawe sceny na obrazie zostały prawdopodobnie umiejscowione przez malarza we wsi Lisia Góra niedaleko Tarnowa  - w miejscowości gdzie zatrzymany został i odstawiony do cyrkułu  oddział braci Wiesiołowskich. 
Dołęga jest silnie związana z Rabacją: jedną z ofiar Rabacji Chłopskiej był również ówczesny właściciel Dołęgi, Teofil Pikuziński.  Pan Teofil został zatrzymany i zamordowany w Łęgu Tarnowskim pod karczmą „Wytrząska”,  w drodze z Dołęgi na  powstanie przeciwko Austrii, które miało wybuchnąć w Tarnowie  z 18 na 19 lutego 1846. 
Ówcześnie istniejący dwór w Dołędze był również napadany i plądrowany przez chłopów, co zostało opisane w pamiętniku Marianny Pikuzińskiej (siostry Teofila).

Miejsce: Dwór w Dołędze – oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie 
Koncert dn: 22 października, godz. 17.00
Wykonawcy: Lidia Chmielewska, Edyta Piwowarczyk, Mariusz Połomka
Organizator wystawy: Dwór w Dołędze – oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.