Zapraszamy na tarnowski Rynek na wystawę plenerową: 1956 Polska-Węgry. Historia i pamięć

W związku z 60. rocznicą wydarzeń Poznańskiego Czerwca '56 Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza na wystawę plenerową „1956: Polska – Węgry. Historia i pamięć”, która jest jednym z wielu wydarzeń organizowanych w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.
Jest to wspólne dzieło Instytutu Pamięci Narodowej, Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie i Komitetu Pamięci Narodowej - węgierskiego odpowiednika IPN.

Celem wystawy jest ukazanie losów dwóch narodów - przybliżenie wydarzeń 1956 roku w Polsce i na Węgrzech, ukazanie zrywu wolnościowego jako uniwersalnego dążenia do wolności ludzi żyjących w systemie komunistycznym, pokazanie losów ludzi, którzy umieli walczyć o wolność, nieść sobie wzajemnie pomoc. W wystawie widoczny jest także akcent polski, począwszy od antykomunistycznych wydarzeń w Poznaniu w 1956 r. po organizację pomocy dla walczących Węgrów.  Tej ostatniej akcji niemałe zasługi ma miasto Tarnów i jego mieszkańcy. Społeczny Komitet Pomocy Węgrom z czasem przekształcił się w Towarzystwo Przyjaciół Węgier istniejące do dziś.

Ekspozycja została zorganizowana w zawiązku z odbywającą się 15 października w Ratuszu konferencją "60 lat Rewolucji Węgierskiej w Budapeszcie i powstanie Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier".

Wystawa jest prezentowana na tarnowskim Rynku, od 6 października do 7 listopada 2016 r.

Miejsce: Rynek
Wystawa czasowa, czynna do 06.10 do 7.11.2016
Kurator wystawy: Barbara Szpunar
Organizator wystawy: Muzeum Okręgowe w Tarnowie - instytucja kultury Województwa Małopolskiego,