Zaduszki Witosowe w Wierzchosławicach- Więcej niż tradycja

Pierwsza niedziela listopada jak co roku jest czasem „Zaduszek Witosowych” w Wierzchosławicach. Uczestnicy tych uroczystości, którzy w tym roku bardzo licznie przybyli do witosowej wsi, oddali hołd Wincentemu Witosowi w 71. rocznicę jego śmieci i Stanisławowi Mierzwie w 72. rocznicę śmierci.

Wśród gości nie zabrakło prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka Kamysza, europosłów Jarosława Kalinowskiego, Czesława Siekierskiego, Krzysztofa Hetmana a także posłów: Andzeliki Możdzanowskiej oraz Genowefy Tokarskiej z Lublina. Władze Małopolski reprezentowali wicemarszałkowie, Stanisław Sorys, i Wojciech Kozak oraz Urszula Nowogórska- przewodnicząca Sejmiku Małopolskiego.
Województwo, śląskie reprezentował wicemarszałek Stanisław Dąbrowa a łódzkie Dariusz Klimczak. Współorganizatora Zaduszek –Muzeum Okręgowe w Tarnowie reprezentowała Małgorzata Michałek i kierownik oddziału w Wierzchosławicach Janusz Skicki.

Tradycyjnie, jak co roku nie zabrakło gminnych, powiatowych i wojewódzkich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego głównie z województw: małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego, lubelskiego. Obecne były również delegacje szkół gminy Wierzchosławice, a także szkół imienia Wincentego Witosa: z Podkarpacia, i Małopolski i Lublina. W organizację Zaduszek Witosowych mocno zaangażowała się organizacja Forum Młodych Ludowców powiatu tarnowskiego na czele z prezesem Piotrem Łosińskim. 

Uroczystości tradycyjne rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym w Wierzchosławicach – miejscu, którego mury pamiętają Wincentego Witosa i jego czasy.
Pomimo niesprzyjającej pogody, do Wierzchosławic przybyło ponad 120 pocztów sztandarowych i ponad 40 delegacji z wiązanki kwiatów. Następnie delegacje udały się na cmentarz parafialny, gdzie wszystkich obecnych przywitał prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa kol. Ryszard Ochwat. Po nim przemawiał prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego –Władysław Kosiniak Kamysz. Lider PSL podziękował licznie przybyłym do Wierzchosławic ludowcom i przypomniał o przypadającej w styczniu 2017 roku 70 rocznicy sfałszowanych wyborów. 
Kolejnym punktem uroczystości rocznicowych było spotkanie w Centrum Kultury Wsi Polskiej im. W. Witosa. Powszechny zachwyt gości wzbudził występ dzieci z Przedszkola Publicznego nr 4 w Tarnowie. W programie słowno-muzycznym przedszkolaki w regionalnych strojach, pod opieką Pani Grażyny Kuty zaprezentowały wiązankę pieśni i tańców ludowych. Prezes Kosiniak-Kamysz osobiście pogratulował i podziękował dzieciom za piękne przedstawienie. 
Przyjazd do Wierzchosławic ma dla ludowców ogromne znaczenie, jest pewnego rodzaju świadectwem, oddaniem czci i zapewnieniem o trwaniu idei W. Witosa. Dzięki uczestnictwu w Zaduszkach szacunek, którym chłopi obdarzają pamięć po Wincentym Witosie, wraca do Nich jako powierników Jego testamentu. 

Organizatorem uroczystości Zaduszki Witosowie jest Towarzystwo Przyjaciół Muzeum W. Witosa w Wierzchosławicach, Muzeum Okręgowe w Tarnowie-Oddział Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach.

Projekt zrealizowano dzięki wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Zaduszki Witosowe 2016 
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.