Zachowanie dawnych rzemiosł i zawodów w krajach Grupy Wyszehradzkiej - konferencja naukowa inaugurująca działalność Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Tarnowie zasinaugurowało swoją działalność, biorąc udział w międzynarodowym projekcie propagującym zachowanie dawnych rzemiosł i zawodów.

Konferencja odbyła się 7 listopada 2016 r. (poniedziałek) w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie.

Podczas konferencji przedstawione zostały założenia, cele i rezultaty projektu, a także wygłoszono ciekawe wykłady naukowe:
Maria Danuta Cetera -Tradycyjne rzemiosło ludowe w Małopolsce,
Patrycja Hajek - Dawne profesje romskie jako relikty przeszłości,
Urszula Gieroń - Rzemiosło i sztuka użytkowa Powiśla Dąbrowskiego.

Do pobrania:
Referaty w wersji polskiej:
- Danuta Cetera - TRADYCYJNE RZEMIOSŁO LUDOWE W MAŁOPOLSCE (plik pdf)
- Patrycja Hajek - DAWNE PROFESJE ROMSKIE, JAKO RELIKTY PRZESZŁOŚCI (plik pdf)
- Urszula Gieroń - SZTUKA I RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE POWIŚLA DĄBROWSKIEGO (plik pdf)

Referaty w wersji węgierskiej:
- Danuta Cetera - HAGYOMÁNYOS NÉPI KÉZMŰVESSÉG MAŁOPOLSKÁBAN (plik pdf)
- Patrycja Hajek - RÉGI ROMA SZAKMÁK MINT A MÚLT RELIKTUSAI (plik pdf)
- Urszula Gieroń - POWIŚLE DĄBROWSKIE MŰVÉSZETE ÉS KÉZMŰVESSÉGE (plik pdf)

8 listopada 2016 r. odbył się wyjazd studyjny specjalistów do Zalipia, gdzie spotkali się z malarkami ludowymi i rzemieślnikami.
FOTOGALERIA WYJAZDU STUDYJNEGO

Projekt otrzymał wsparcie finansowe z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego visegradfund.org w ramach małych grantów.
Partnerami przedsięwzięcia są: wspomniany wcześniej węgierski lider -  Fügedi Márta Népművészeti Egyesület- Fugedi Marta Folk Art Association oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Tarnowie (Polska), Handcraft Association of the Gemer (Słowacja), Soubor lidových písní a tanců Hlubina Ostrava (Czechy).

Projekt jest nie tylko inauguracją działalności Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Tarnowie, ale również wstępem do szerszych działań na polu współpracy z Krajami Wyszehradzkimi.

IVF

RÉGI ROMA SZAKMÁK MINT A MÚLT RELIKTUSAI