Ulotny teatr Mariana Kołodzieja - zapraszamy na wystawę do Centrum Sztuki Mościce

Ulotny teatr Mariana Kołodzieja - baner

Wystawa poświęcona twórczości Mariana Kołodzieja (1921-2009), znakomitego scenografa teatralnego i filmowego, związanego od 1950 roku z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku.

Marian Kołodziej - autor ponad 200 scenografii dla teatrów Trójmieścia i w Polsce oraz kostiumów filmowych (do 30 filmów). Współpracował m.in. z teatrami w Hamburgu, Helsinkach i Lyonie. 
Ukończył ASP w Krakowie. Studiował malarstwo u prof. Cz. Rzepińskiego i scenografię u K. Frycza. Uczestniczył w 15 wystawach indywidualnych. Zaprojektował i nadzorował wykonanie największych ołtarzy papieskich dla Jana Pawła II w 1987 roku (Gdańsk-Zaspa) i w 1999 roku (Oliwa). 
Po 1992 roku, po przebytej chorobie, powrócił w swojej twórczości do wątku poświęconego traumatycznym przeżyciom wojennym. 14 czerwca 1940 roku znalazł się w pierwszym tarnowskim transporcie do obozu w Auschwitz,  gdzie nadano mu numer „432”. 
W marcu 1995 roku pokazał po raz pierwszy te prace pod znamiennym tytułem „Klisze pamięci. Labirynty Mariana Kołodzieja”. W 1997 roku trafiły do Centrum św. Maksymiliana Kolbego w Harmężąch k oło Oświęcimia, gdzie znalazły się na stałej wystawie, systematycznie uzupełnianej przez Kołodzieja do końca życia. Zmarł w 2009 roku. Jego prochy zostały rozsypane w Auschwitz.

Prace pokazywane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku i od żony artysty - Haliny Słojewskiej-Kołodziej. Z uwagi na swoją tematykę, zostały podzielone i odpowiednio wyeksponowane w dwóch częściach w przestrzeni wystawienniczej CSM.

W holu Centrum powstał niewielki labirynt, który prowadzi widza w trudny, mroczny, obozowy świat artysty zapełniony czarno-białymi pracami. Drobiazgowo, pedantycznie rysowane postacie,  monochromatyczne, zimne, pozbawione życia twarze, to jedna strona działalności artystycznej Mariana Kołodzieja, stanowiąca podskórny nurt obecny w całej jego twórczości.

Druga część wystawy została zaprezentowana na antresoli CSM. To makiety, piękne kostiumy, projekty scenografii i kostiumów zaprojektowane do spektakli teatralnych, przeznaczone dla konkretnych aktorów. Kolorowe, barwne, pełne życia, stanowią całkowity kontrast do tzw. obozowych prac.

Wystawa ukazuje doskonały warsztat pracy artysty scenografa, który odszedł już do historii. Ręcznie wykonane, wyklejane, malowane i rysowane makiety, to niewielkie działa sztuki. Modelowane, precyzyjnie i finezyjnie wykonane, tracą swój żywot wraz z realizacją właściwej scenografii. Kruche, często wykonane z nietrwałych materiałów, ulegają zapomnieniu gdzieś na zapleczu magazynów teatralnych.

Prace artysty znajdują się także w Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach i w Muzeum Teatralnym w Warszawie.

Zapraszamy Państwa w ten ulotny świat teatru Mariana Kołodzieja.

Wystawa zorganizowana w ramach 13. Festiwalu Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza w Tarnowie
Do pobrania - program Festiwalu

Miejsce: Centrum Sztuki Mościce, ul. Traugutta 1, 33-100 Tarnów
Wernisaż: 18 listopada godz. 18.30
Wystawa czasowa, czynna do 18.12.2016 roku
Wstęp wolny

Współorganizatorzy wystawy: Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Centrum Sztuki Mościce - instytucje kultury Województwa Małopolskiego, Tarnowskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Tarnowie
Współpraca: Muzeum Narodowe w Gdańsku
Kurator wystawy: Małgorzata Abramowicz, kustosz Działu Teatralnego, Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku 
Koordynacja: Barbara Bułdys, kierownik Działu Sztuki Muzeum Okręgowego w Tarnowie / Bogusław Hynek, Centrum Sztuki Mościce
Aranżacja: Anna Adamiak

Eksponaty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku i Haliny Słojewskiej-Kołodziej
Eksponaty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku i Haliny Słojewskiej-Kołodziej

ArtFest - baner

Ulotny teatr Mariana Kołodzieja - logo


Ulotny teatr Mariana Kołodzieja - logo
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.