Marian Kołodziejczyk – malarstwo, grafika i rysunek - wystawa

Od 28 listopada 2016 r. czynna jest wystawa „Marian Kołodziejczyk  – malarstwo, grafika i rysunek”. Jest to kolejna ekspozycja w cyklu: „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”.

FOTOGALERIA WERNISAŻU

Marian Kołodziejczyk - urodził się 2 lipca 1926 roku w Ochabach na Śląsku. W 1947 roku rozpoczął studia na Wydziale Grafiki w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Krakowie (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) pod kierunkiem M. Wejmana i K. Srzednickiego. W roku 1953 uzyskał dyplom Artysty Grafika. W tym czasie podjął współpracę z krakowskim Zespołem Pieśni i Tańca „Krakowiacy”, dla którego projektował i realizował oprawy plastyczne i scenograficzne widowisk i przedstawień teatralnych. W zespole angażował się również grając na akordeonie i skrzypcach. W latach 1960 - 1984 pracował w Pałacu Młodzieży w Tarnowie w charakterze nauczyciela – instruktora, kierownika pracowni plastycznej. Pracował także w tarnowskich liceach (I i III), oraz Biurze Wystaw Artystycznych. Wykształcił wielu młodych tarnowian, dając im doskonałe przygotowanie do studiów artystycznych. Jego twórczy dorobek to około 200 obrazów olejnych, tyleż samo grafik, wiele dziesiątków akwarel i pasteli, projektów plakatów i medali okolicznościowych. Uczestniczył w wystawach tarnowskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków, m.in. w Krakowie, Rzeszowie, Opolu, Warszawie, Radomiu, także za granicą, w Niemczech i na Węgrzech. Jego prace znajdują się w zbiorach Ministerstwa Kultury i Sztuki w Warszawie, Muzeum Okręgo¬wym w Tarnowie, bibliotekach i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Za swoją działalność otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi i Srebrną Odznakę „Zasłużony dla Ziemi Krakowskiej”.

Miejsce: Siedziba MOT – Rynek 3
Wernisaż 28 listopada (poniedziałek) godz. 18.00