Obchody upamiętniające 70 rocznicę sfałszowanych wyborów do Sejmu Ustawodawczego

O WYBORACH DO SEJMU W 1947 ROKU:
„WOLNE I DEMOKRATYCZNE”

W dniu 19 styczniu 2017 roku przypadała 70. rocznica sfałszowanych wyborów do Sejmu Ustawodawczego w Polsce.

70 lat temu komuniści w brutalny sposób zdobyli i w atmosferze terroru oraz licznych zbrodni utrwalili „władze ludową” w naszej Ojczyźnie.

W sobotę 21 stycznia 2017 roku Towarzystwo Przyjaciół Muzeum W. Witosa w Wierzchosławic, Polskie Stronnictwo Ludowe wraz z Muzeum Okręgowym w Tarnowie oraz Instytutem Pamięci Narodowej zorganizowało obchody upamiętniające tę często zapominaną, bolesną, ale jakże ważną w historii naszego kraju rocznicę.
Obchody odbyły się w Wierzchosławicach - rodzinnej wsi przedwojennego lidera ruchu ludowego, męża stanu i trzykrotnego premiera w II RP Wincentego Witosa.

Organizatorzy, oprócz przygotowania konferencji historycznej z udziałem historyków Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie dr Bogusław Wójcik i oddział w Krakowie dr Michał Wenklar oraz wystawy planszowej obrazującej brutalną walkę i dramat Polskiego Stronnictwa Ludowego, za cel główny postawili sobie zorganizowanie wspomnieniowego zjazdu rodzin ludowych z całej Polski, swoistego „spotkania pokoleń” - rodzin, których najbliżsi represjonowani przez ówczesny system niekiedy płacili najwyższą cenę za swoje ideały. Fala największych represji dotknęła bowiem struktury Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przez areszty i więzienia przewinęło się około 100 tys. członków i sympatyków PSL, a ponad 100 brutalnie zamordowano.

Obchody rocznicy zainaugurował prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, poseł na Sejm RP Władysław Kosiniak – Kamysz. Obchody zaszczycili swoją obecnością poseł na Sejm RP Eugeniusz Kłopotek, eurodeputowany Czesław Siekierski wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Andrzej Szpunar. Władze wojewódzkie reprezentował wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak.

W obchodach uczestniczyło ponad 30 ludowych pocztów sztandarowych z najdalszych na czele z delegacją Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich oddział w Krakowie.
Po złożeniu wiązanek kwiatów na wierzchosławickim cmentarzu, zaproszeni goście udali się do Centrum Kultury Wsi Polskiej im Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, gdzie odbyły się konferencja naukowa poświęcona wyborom z 1947 roku oraz spotkanie z rodzinami pomordowanych i represjonowanych działaczy ludowych.

Zamiarem organizatorów jest wydanie publikacji z tego nieprzeciętnego wydarzenia.

Historycy ruchu ludowego są zgodni, że ogrom represji , który dotknął struktur powojennego PSL przekreślił całkowicie ambicje tej partii do samodzielnego rządzenia w kraju, a taką możliwość PSL miało. Jego przywódcy i członkowie, którzy ufali w pojałtański porządek w europie zostali zdradzeni i pozostawieni na łasce sowieckich oprawców.

Janusz Skicki

Organizatorzy:
Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
Muzeum Okręgowe w Tarnowie - oddział Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
Polskie Stronnictwo Ludowe
Instytut Pamięci Narodowej
Forum Młodych Ludowców Powiatu Tarnowskiego
Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach

Małopolska - logo
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskigo.