Studia Romologica - kolejne wydanie

Wydaliśmy kolejny numer (9) „Studia Romologica”.
Jest to jedno z 4 czasopism romologicznych obecnie ukazujących się na  świecie: Romani Studies, wyd. Gypsy Lore Society – kwartalnik [Liverpool, od 1888], Etudes Tsiganes – półrocznik [Paryż, od1957], Romano dżaniben – półrocznik [ Praha, od 1994], Studia Romologica – rocznik [Tarnów, od 2008]. Teksty w SR publikowane są w języku polskim a streszczenia w angielskim i romskim. Znaczna część tekstów to tłumaczenia z języków obcych. Każdy numer posiada część tematyczną. Dotąd były to tematy: romskie prawo tradycyjne, edukacja dzieci romskich, historia Zagłady, religijność, emigracje w Europie, muzyka romska, kobieta romska, `romski ruch polityczny, sztuka i estetyka romska. Kolejny, 10 nr poświęcony będzie Romom w literaturze i filmie światowym.
Redakcja usytuowana w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, a w rezultacie wszelkie prace redakcyjne, korekty, korespondencja z autorami, dobór tematów, wybór recenzentów, promocja etc. finansowane są przez Muzeum. Od pierwszego numeru rocznik jest współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z funduszu na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych. Studia Romologica osiągnęło po 8 numerach (2015) 9 punktów na 15 punktowej skali Ministra Edukacji. Wedle wstępnego rozeznania, tak wysoko punktowanych czasopism nie ma wśród publikacji muzealnych w Polsce, i pewnie nie ma tak wysoko punktowanych czasopism naukowych wydawanych poza ośrodkami akademickimi. Tak wysoka punktacja owocuje ogromną rywalizacją w środowisku naukowym, aby publikować właśnie u nas. Stąd też wielka możliwość wyboru najlepszych tekstów. Zespół redakcyjny stanowią: Adam Bartosz – redaktor naczelny, Natalia Gancarz – sekretarz redakcji, prof. Sławomir Kapralski, prof. Marcin Szewczyk. Rada naukowa: prof. Huub van Baar (Amsterdam), prof. Piotr Borek (Kraków), prof. Marcel Courthiade (Paryż), prof. Kimmo Granqvist (Sztokholm), prof. Elena Marushiakova (Sofia), dr Artur Paszko (Kraków), prof. Tatiana Podolinská (Bratysława).