Studia Romologica - kolejne wydanie

Wydaliśmy kolejny numer (9) „Studia Romologica”.
Jest to jedno z 4 czasopism romologicznych obecnie ukazujących się na  świecie: Romani Studies, wyd. Gypsy Lore Society – kwartalnik [Liverpool, od 1888], Etudes Tsiganes – półrocznik [Paryż, od1957], Romano dżaniben – półrocznik [ Praha, od 1994], Studia Romologica – rocznik [Tarnów, od 2008]. Teksty w SR publikowane są w języku polskim a streszczenia w angielskim i romskim. Znaczna część tekstów to tłumaczenia z języków obcych. Każdy numer posiada część tematyczną. Dotąd były to tematy: romskie prawo tradycyjne, edukacja dzieci romskich, historia Zagłady, religijność, emigracje w Europie, muzyka romska, kobieta romska, `romski ruch polityczny, sztuka i estetyka romska. Kolejny, 10 nr poświęcony będzie Romom w literaturze i filmie światowym.
Redakcja usytuowana w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, a w rezultacie wszelkie prace redakcyjne, korekty, korespondencja z autorami, dobór tematów, wybór recenzentów, promocja etc. finansowane są przez Muzeum. Od pierwszego numeru rocznik jest współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z funduszu na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych. Studia Romologica osiągnęło po 8 numerach (2015) 9 punktów na 15 punktowej skali Ministra Edukacji. Wedle wstępnego rozeznania, tak wysoko punktowanych czasopism nie ma wśród publikacji muzealnych w Polsce, i pewnie nie ma tak wysoko punktowanych czasopism naukowych wydawanych poza ośrodkami akademickimi. Tak wysoka punktacja owocuje ogromną rywalizacją w środowisku naukowym, aby publikować właśnie u nas. Stąd też wielka możliwość wyboru najlepszych tekstów. Zespół redakcyjny stanowią: Adam Bartosz – redaktor naczelny, Natalia Gancarz – sekretarz redakcji, prof. Sławomir Kapralski, prof. Marcin Szewczyk. Rada naukowa: prof. Huub van Baar (Amsterdam), prof. Piotr Borek (Kraków), prof. Marcel Courthiade (Paryż), prof. Kimmo Granqvist (Sztokholm), prof. Elena Marushiakova (Sofia), dr Artur Paszko (Kraków), prof. Tatiana Podolinská (Bratysława).
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.