Obchody upamiętniające 70 rocznicę sfałszowanych wyborów do Sejmu Ustawodawczego - zapowiedź

W styczniu 2017 roku przypada 70 rocznica sfałszowanych wyborów do Sejmu Ustawodawczego w Polsce.
70 lat temu komuniści w brutalny sposób zdobyli i w atmosferze terroru oraz licznych zbrodni utrwalili „władze ludową” w naszej Ojczyźnie.

W dniu 21 stycznia 2017 roku Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławic wraz z Muzeum Okręgowym w Tarnowie oraz Instytutem Pamięci Narodowej zorganizuje obchody upamiętniające tą często zapominaną, bolesną, ale jakże ważną w historii naszego kraju rocznicę.
Obchody odbędą się w Wierzchosławicach - rodzinnej wsi przedwojennego lidera ruchu ludowego, męża stanu i trzykrotnego premiera w II RP Wincentego Witosa.

Organizatorzy oprócz przygotowania konferencji historycznej oraz wystawy obrazującej brutalną walkę i dramat Polskiego Stronnictwa Ludowego, za cel główny postawili sobie zorganizowanie wspomnieniowego zjazdu rodzin ludowym z całej Polski, swoistego „spotkania pokoleń” - rodzin, których najbliżsi represjonowani przez ówczesny system niekiedy płacili najwyższą cenę za swoje ideały.
Fala największych represji dotknęła bowiem struktury Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przez areszty i więzienia przewinęło się około 100 tys. członków i sympatyków PSL, a ponad 100 brutalnie zamordowano. Pamiętać należy, że w wizję nowego - powojennego świata regulować miały układy postanowień jałtańskich.

Program:
godz. 10.00
- Złożenie wiązanek kwiatów na grobie Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy w asyście pocztów sztandarowych.
- Przemarsz do Centrum Kultury Wsi Polskiej im. Wincentego Witosa.

godz. 11.00
- Inauguracja obchodów - Władysław Kosiniak-Kamysz (prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego).
- Powitanie gości - Ryszard Ochwat (prezes TPMWW).
- Otwarcie wystawy Sfałszowane wybory 1947 - Andrzej Szpunar (dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie).
- dr Mateusz Szpytma (zastępca prezesa IPN) - słowo wstępne.
- dr hab. Tomasz  Skrzyński (WSB-NLU) - Pamiętajcie, byście służyli Polsce i tylko Polsce. Skala represji w województwie krakowskim w okresie wyborczym.
- dr Michał Wenklar (IPN Kraków) - "Wybory bez wyboru" ze stycznia 1947 i stycznia 1957 r. na przykładzie woj. krakowskiego.
- dr Bogusław Wójcik (IPN Rzeszów) - Koniec złudzeń. Ludowcy z Rzeszowszczyzny wobec wyborów do Sejmu Ustawodawczego w styczniu 1947 r.
- Janusz Skicki (TPMWW) - Ruch ludowy w powiecie tarnowskim na tle sytuacji politycznej w kraju po 1945 roku

godz. 12.30
- Spotkanie pokoleń - wspomnienia rodzin działaczy ludowych.
- Występ Zespołu Muzycznego "Iskierki Jezusa" z Mikołajowic.
- Toast Noworoczny.

Organizatorzy:
Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
Muzeum Okręgowe w Tarnowie - oddział Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
Polskie Stronnictwo Ludowe
Instytut Pamięci Narodowej