Wystawa obrazów Zofii Stryjeńskiej

Niezwykłe prace Zofii Stryjeńskiej można oglądać na Dworcu PKP w Tarnowie.
13.02.2017 odbył się wernisaż w Galerii „Panorama” na Dworcu PKP.
Otwarcie wystawy jednocześnie zainaugurowało obchody 90 – lecia Muzeum w Tarnowie. W jubileuszowym roku muzeum będzie zapraszało publiczność na wiele ciekawych wydarzeń i wystaw począwszy od właśnie otwieranej wystawy prac Zofii Stryjeńskiej.  
Podczas uroczystości wręczona została „Buława hetmańska” dla Mecenasa Muzeum w roku 2016 – Grupy Azoty S.A. Buławę odebrał osobiście Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A. – dr Wojciech  Wardacki.

FOTOGALERIA WERNISAŻU

Kolekcja 33 prac autorstwa Zofii Stryjeńskiej zdeponowana w tarnowskim Muzeum w listopadzie 1992 roku, jest darem księdza prof. Alojzego Nosala dla miasta Tarnowa. Od tej pory systematycznie pokazywana i udostępniana, także poza Tarnów, przy okazji licznych wystaw poświęconych twórczości tej znakomitej artystki. Tarnowska kolekcja powstała we Francji na zamówienie księdza Nosala pochodzącego z pobliskiej Dębicy. Obrazy przedstawiają tematy typowe dla autorki: postacie, sceny biblijne, polską wieś, stroje i tańce ludowe. Wszystkie prace są sygnowane. Datowane głównie na lata: 1939 (wykonane na papierze) i około 1960 roku (gwasze na płótnie). 

Prezentowana wystawa po raz pierwszy pokazuje prace po pełnej, profesjonalnej konserwacji przeprowadzonej w 2016 roku. Pierwszy etap obejmował zabiegi przy 14 rysunkach wykonanych na podłożu papierowym. Drugi polegał na wykonaniu konserwacji 19 obrazów namalowanych na płótnie. Wszystkie obrazy odczyszczono, usunięto plamy z powierzchni papieru, spękania i odspojenia warstwy malarskiej, starannie uzupełniono ubytki. A także scalono je kolorystycznie. Konserwacja ta była niezbędna, gdyż rysunki zostały wykonane na papierze niskiej jakości technikami wodnymi (tempera, akwarela, gwasz). Z kolei spękanie warstwy malarskiej na obrazach było  wynikiem degradacji spoiwa i słabej przyczepności farby wodnej do podłoża - płótna o grubym splocie. Artystka wykorzystywała do swoich prac farby i materiały nie najlepszej jakości, co wynikało z jej trudnej sytuacji materialnej, w której się znalazła po wojnie, na emigracji.
Dzięki przeprowadzonej konserwacji poprawie uległy właściwości chemiczne papieru na którym wykonano prace. W przypadku wszystkich obiektów skutecznie zahamowano procesy postępującej degradacji a tym samym podniesiono estetykę prac. Dodatkowo rysunki na papierze oprawiono w nowe, bezpieczne dla obiektów, bezkwasowe pasee-partout.  Wszystkie obrazy zostały oprawione w nowe ramy z profesjonalnym szkłem, odcinającym promieniowanie UV, co znacznie pozwala eksponować je w możliwie bezpieczny sposób, jednak nie dłużej niż przez 3 miesiące w roku.

"Kolekcja obrazów Zofii Stryjeńskiej - własność Gminy Miasta Tarnowa. Dar ks. Alojzego F. Nosala. Depozyt w Muzeum Okręgowym w Tarnowie".

Zofia Stryjeńska (1891, Kraków -1976, Genewa), uważana za najwybitniejszą polska malarkę okresu międzywojennego w Polsce. Oprócz malarstwa uprawiała grafikę użytkową, ilustrację książkową, zajmowała się scenografią, wystrojem wnętrz, dekorację architektoniczną, tkaniną, a także m.in. projektowaniem zabawek i dekoracją porcelanowych talerzy. Za życia honorowana i odznaczana. W 1925 roku zdobyła Grand Prix na Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 4 dziedzinach: dekoracja architektury, tkanina, plakat oraz dyplom honorowy w dziedzinie zabawkarstwa. Po wojnie jej twórczość była popularyzowana dzięki licznym reprodukcjom, i pocztówkom. Jednak jej sukcesom artystycznym, nie towarzyszyła pomyślność w życiu osobistym. Niezwykle barwna i ekscentryczna postać, znacznie wyprzedzająca swoją opokę. Jej prace charakteryzuje indywidualny i łatwo rozpoznawalny styl, geometryczna uproszczona kompozycja, znakomite wyczucie płaszczyzny, rytmiczna linia i charakterystyczna żywa paleta barw. Jej niewątpliwą zasługą jest wprowadzenie do sztuki polskiej motywów ludowych, jako równoprawnych elementów sztuki współczesnej. 

Wystawa będzie czynna do 14 kwietnia 2017 r.


Miejsce: Galeria „Panorama”, Dworzec PKP w Tarnowie 
Wernisaż: 13 lutego, godz. 18.00
Wystawa czasowa, czynna do 14.04.2017
Kurator wystawy: Barbara Bułdys
Organizator wystawy: Muzeum Okręgowe w Tarnowie - instytucja kultury Województwa Małopolskiego
Partnerzy: Miasto Tarnów

Zofia Stryjeńska - logo
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.